tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Cyborgi są wśród nas

Cyborgi są wśród nas
Foto: wikipedia.org Przyszłość robotyki to nie sztuczna inteligencja, ale urządzenia wykorzystujące moc mózgu.

Japońscy naukowcy po 14 latach pracy oraz kolosalnej ilości prób i błędów, stworzyli kierowany myślami funkcjonalny kostium wspomagający ludzkie ruchy - donosi Daily Telegraph.

Strój nosi nazwę HAL – Hybrid Assistive Limb, czyli Hybrydowa Kończyna Wspomagająca. Został on stworzony przez korporację Cyberdyne w Japonii i - jak wyjaśniają jego twórcy - „zwiększa możliwości ludzkiego ciała.” Ma on pomagać ludziom, którzy mają trudności z chodzeniem.

HAL waży 23 kg i zbudowany jest z mechanicznych kończyn, plecaka zawierającego zasilanie oraz systemu komputerowego. Przyczepia się go do ciała, a kontroluje za pomocą myśli.

Moc ludzkiej myśli

W momencie, gdy człowiek zamierza się ruszyć, jego mózg wysyła sygnały nerwowe do mięśni, które można wykryć na powierzchni skóry. Strój jest w stanie zidentyfikować ślady pozostawione przez te sygnały dzięki czujnikom podłączonym do skóry, co rozpoczyna kolejną reakcję. Sensory wysyłają informacje do jednostki energetycznej mechanicznego kostiumu, który następnie wykonuje identyczne ruchy jak właściciel. Zależnie od wersji noszonego stroju, pomnaża on siłę użytkownika od dwóch do dziesięciu razy. Na filmie widzimy, jak drobnej budowy mężczyzna bez żadnego wysiłku trzyma na rękach trzy 10-kilogramowe paczki ryżu.

Wszechstronny i niezawodny

Niepełnosprawni fizycznie cierpiący np. na paraliż, czy też uszkodzenia rdzenia kręgowego, mogą wynająć kombinezon za 220 tysięcy jenów (ok. 7 tys. zł) za miesiąc. Korporacja Cyberdyne wierzy, że jej technologia okaże się przydatna nie tylko w rehabilitacji. Być może już niedługo misje ratunkowe staną się o wiele łatwiejsze dzięki japońskiemu wynalazkowi.

HAL pomaga także w wykonywaniu codziennych czynności – wstawaniu z krzesła, chodzeniu, wchodzeniu na schody oraz podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Strój może pracować bez przerwy przez prawie pięć godzin. Pomimo swojej wagi nie obciąża użytkownika, gdyż jego mechanika sprawia, że sam utrzymuje swój ciężar.

„Nawet na wysokości 4 tysięcy metrów nad poziomem morza, nasz egzoszkielet działa niezawodnie” - chlubi się korporacja.

jkz/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje