Setki dzieci zginęły w podróży do lepszego świata. Połowa na Morzu Śródziemnym


Ponad 1300 dzieci, które emigrowały w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia lub w ucieczce przed prześladowaniami i głodem, straciło życie od 2014 roku. Połowa z nich przy próbie przeprawy przez Morze Śródziemne - stwierdza ogłoszony w piątek w Genewie raport Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji.

W rzeczywistości jednak - sugeruje raport Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM) - liczba ta może być znacznie większa. Dzieci, które zapłaciły życiem za tę podróż, stanowią mniej niż 5 proc. zarejestrowanej przez IOM liczby wszystkich imigrantów zmarłych przy próbie znalezienia lepszego miejsca do życia. Jeśli uwzględnić w tej statystyce wszystkie osoby w wieku do 18 lat, to okaże się, że ginie aż 12,5 proc. dzieci i młodych ludzi podejmujących ryzyko takiej podróży. Prawie 250 tysięcy z miliona imigrantów, którzy dotarli morzem w 2015 roku do Włoch i Grecji, to były dzieci. W przypadku Włoch 70 proc. dzieci to nieletni podejmujący podróż bez opieki.

Przeciętny wiek 8 lat

Autorzy raportu zastrzegają, że ustalenie niektórych danych dotyczących imigrantów, którzy stracili życie przy próbie dotarcia do Europy, jest bardzo trudne, ale zdołano obliczyć, że przeciętny wiek dzieci wynosił w tym przypadku 8 lat. Szczególnie niebezpieczna jest przeprawa przez Morze Śródziemne z Turcji do Grecji. Co najmniej 396 imigrantów, którzy nie ukończyli 18 lat, utonęło w trakcie przeprawy przez wschodnią część Morza Śródziemnego (z Turcji do Grecji), 164 nieletnich imigrantów utonęło starając się przeprawić wodami środkowej części Morza Śródziemnego (z Libii do Włoch), a 16 utonęło w wodach zachodniej części Morza Śródziemnego (przeprawa z Maroka do Hiszpanii).

Autor: js/mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: