Clinton przeprasza za testy na ludziach

Aktualizacja:
 
Hilary Clinton przeprasza za amerkańskie testy w GwatemaliTVN24

Hilary Clinton przeprasza za amerykańskie testy medyczne przeprowadzone na Gwatemalczykach. Niemal 700 pacjentów zakładów psychiatrycznych, więzień i żołnierzy zostało w latach 40. ubiegłego wieku nieświadomie zarażonych syfilisem i rzeżączką. Wszystko po to, by testować na nich leki i sposoby leczenia.

Sekretarz stanu USA Hilary Clinton i sekretarz zdrowia Kathleen Sebelius, we wspólnym oświadczeniu, przepraszają za eksperymenty medyczne przeprowadzane na mieszkańcach Gwatemali. Pacjenci byli celowo zarażani rzeżączką i syfilisem, aby móc testować na nich próby leczenia tych chorób. Co więcej, zarażeni nie wiedzieli, że są poddawani eksperymentom i nie wszyscy zostali potem wyleczeni.

Clinton: żałujemy tego, co się stało

- Badania nad terapią chorób przenoszonych drogą płciową, prowadzone w Gwatemali w latach 1946 - 1948 były nieetyczne - przyznała sekretarz stanu. W celu dokładnego wyjaśnienia sprawy ma być przeprowadzone dochodzenie, ale temat odszkodowań nie jest na razie poruszany.

Dowody amerykańskiego programu wykryła prof. Susan Reverby z Wellesley College, która potwierdza, że gwatemalski rząd wyraził zgodę na badania.

"Ofiary nadużyć prawa"

W rozmowie z BBC prezydent Gwatemali Alvaro Colom wyraził głębokie ubolewanie z powodu tragedii, która dotknęła setki niewinnych ludzi. Określił ją mianem " zbrodni przeciw ludzkości", a zarażonych pacjentów "ofiarami nadużyć prawa". - Była bardzo silna reakcja ze strony gwatemalskich mediów i rodaków - podkreśla.

Prezydent Colom w rozmowie telefonicznej z Barackiem Obamą został zapewniony, że Stany Zjednoczone są niezmiennie zobowiązane do prowadzenia badań medycznych tylko i wyłącznie w ramach ścisłych etycznych standardów amerykańskich i międzynarodowych. Prezydent USA złożył wyrazy szacunku mieszkańcom Gwatemali.

Źródło: bbc.co.uk, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24