tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Rosja kontra NATO

Nowa szefowa dyplomacji Kanady "na rosyjskiej liście sankcji"

Premier Kanady Justin Trudeau mianował dotychczasową minister handlu międzynarodowego Chrystię Freeland na stanowiska ministra spraw zagranicznych. Jej pierwszoplanowaym zadaniem ma być koordynacja całości stosunków Kanady z USA, w tym zwłaszcza stosunków handlowych. Według źródła w rosyjskim MSZ Freeland jest na liście sankcji wprowadzonych przez Rosję, a jej ewentualne skreślenie z niej to kwestia "wzajemności".

Ponadto dotychczasowy minister ds. imigracji John McCallum został mianowany ambasadorem w Chinach, a na jego miejsce premier powołał muzułmanina Ahmeda Hussena, z pochodzenia Somalijczyka, który przybył do Kanady jako uchodźca.

Agencja Reutera podkreśla, że zmiany są częścią rekonstrukcji gabinetu dokonywaną przez Trudeau wobec rychłej zmiany administracji w USA i objęcia urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa.

- Rzecz jasna nowa administracja na południu będzie stwarzać zarówno szanse jak i wyzwania, a także przesunięcie akcentów w kontekście globalnym - powiedział Trudeau dziennikarzom ogłaszając nominację Freeland.

Na rosyjskiej liście

Freeland znana jest z krytycznego stosunku do Rosji. Napisała też krytyczną książkę o międzynarodowej plutokracji.

Freeland "znajduje się na liście sankcji od 2014 roku, to nie tajemnica" - potwierdził ten informator agencji RIA-Nowosti. - Została na nią wpisana w ramach odpowiedzi, kiedy Kanada wprowadziła restrykcje wobec Rosji, w tym wobec osobistości oficjalnych - powiedział, dodając, że ewentualne skreślenie kanadyjskiej minister z listy to "kwestia wzajemności i symetrii".

Przedstawiciel rosyjskiego MSZ wskazał także, że fakt, iż Freeland znajduje się na rosyjskiej liście osób objętych zakazem wjazdu, "nie przeszkodzi przedstawicielom rosyjskich władz w kontaktach z nią na forach międzynarodowych".

- Jesteśmy gotowi do wzajemności z Kanadą we wszystkich dziedzinach, do poprawy stosunków i zakończenia wojny na sankcje. Ale my jej nie zaczynaliśmy. To pytanie do Ottawy - podkreśliło to źródło.Obserwatorzy kanadyjskiej sceny politycznej zauważają, że stosunki Kanady ze Stanami Zjednoczonymi, które są jej największym partnerem handlowym, mogą zostać poddane próbie już w najbliższych miesiącach. Amerykański prezydent elekt Donald Trump zapowiedział bowiem renegocjowanie warunków uczestnictwa USA w Północnoamerykańskim Układzie o Wolnym Handlu (NAFTA), do którego należą ponadto Kanada i Meksyk.

Trump uważa, że zniesienie barier celnych między państwami członkowskimi NAFTA i przenoszenie produkcji z USA do sąsiadów, działa na niekorzyść amerykańskiej gospodarki i powoduje utratę miejsc pracy w USA.

"Poranek" TVN24 BiS z 15 listopada 2016 r.

Oglądaj
Jakie są zalety Kanady?
Wideo: TVN24 BiS Jakie są zalety Kanady?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Rosja kontra NATO

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
politykier
politykier

Wyraz twarzy szefowej dyplomacji Kanady, mówi więcej niż jakiekolwiek komentarze :)))

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   andrzejwitkowski01

   Sama jestes "krytyczka" :)

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje