tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin

Komuniści wprowadzani do firm. Władze: większość inwestorów to popiera

Działające w Chinach zagraniczne firmy witają z uznaniem tworzenie w nich komórek Komunistycznej Partii Chin - oświadczył w czwartek zastępca kierownika wydziału organizacyjnego Komitetu Centralnego chińskiej partii komunistycznej Qi Yu. Tworzenie tych komórek nakazuje chińskie prawo.

- Wyżsi pracownicy kierowniczy niektórych firm z kapitałem zagranicznym twierdzą, że organizacje partyjne mogą im pomóc w zrozumieniu we właściwy sposób chińskiej polityki, w rozwiązywaniu sporów płacowych oraz w zapewnianiu pozytywnej energii służącej rozwojowi firmy - powiedział Qi na briefingu prasowym w kuluarach odbywającego się w Pekinie XIX zjazdu KPCh.

- Znaczna większość inwestorów wita z uznaniem i wspiera działalność organizacji partyjnych w ich firmach - dodał.

"Polityczne naciski" na firmy

Chińskie prawo nakazuje tworzenie komórek KPCh w wszystkich firmach, w tym także zagranicznych, ale wielu cudzoziemskich menedżerów długo uznawało ten wymóg za wyłącznie formalny. Jednak wcześniej w bieżącym roku niektórzy z nich informowali Reutera, że są zaniepokojeni żądaniami, jakie stawia się im w następstwie forsowania przez chińskiego przywódcę Xi Jinpinga coraz silniejszej roli partii we wszystkich dziedzinach życia.

W lipcu szefowie chińskich filii kilkunastu czołowych firm europejskich spotkali się w Pekinie, by podyskutować nad problemami wynikającymi ze zwiększania wpływu partii na ich działalność.

Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel zarządu jednej z reprezentowanych na tym spotkaniu spółek powiedział Reuterowi, że na niektóre firmy wywierane są "polityczne naciski" w kierunku zrewidowania zasad funkcjonowania ich joint-ventures z państwowymi partnerami chińskimi tak, by KPCh miała ostatnie słowo przy podejmowaniu decyzji biznesowych i inwestycyjnych.

Towarzyszący Qi minister kontroli Yang Xiaodu powiedział, iż od amerykańskiego menedżera usłyszał, że jego najlepsi pracownicy są członkami partii. - Powiedział on, iż ma nadzieję na więcej członków partii komunistycznej w swej firmie i że organizacje partyjne mogą robić więcej - relacjonował.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin

Pozostałe informacje