Najbliższy sojusznik wzywa Pjongjang do unikania "niewłaściwych" działań


Chiny "stanowczo potępiają" kolejną próbę atomową przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Północną i apelują do władz w Pjongjangu o powstrzymanie się od działań, które mogłyby pogorszyć obecną sytuację - ogłosiło chińskie MSZ w wydanym oświadczeniu.

Korea Północna "zignorowała sprzeciw społeczności międzynarodowej i dokonała nowej próby nuklearnej" - głosi ministerialny komunikat. Dodano w nim, że "rząd Chin wyraża stanowczy sprzeciw i zdecydowanie potępia" test.

Wzywając Pjongjang do unikania "niewłaściwych" działań, Chiny pragną podkreślić swoje "niewzruszone" zaangażowanie we współpracę ze społecznością międzynarodową w celu zapewnienia pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim - dodano.

Chińska agencja ds. bezpieczeństwa atomowego poinformowała, że rozpoczęła pomiary promieniowania wzdłuż granicy z Koreą Północną.

Agencja dpa zwraca uwagę, że do najnowszych wydarzeń na Półwyspie Koreańskim nie odniósł się prezydent Chin Xi Jinping podczas 50-minutowego przemówienia, jakie wygłosił w niedzielę na otwarcie forum ekonomicznego szczytu państw BRICS w chińskim mieście Xiamen (Siamen).

Eskalacja napięcia

Chiny, które są najważniejszym sojusznikiem Korei Północnej i jej największym partnerem handlowym, wielokrotnie w czasie obecnego kryzysu apelowały o spokój. Pekin dawał wyraz swej frustracji wywołanej zarówno licznymi północnokoreańskimi próbami nuklearnymi i testami rakietowymi, jak i zachowaniem Korei Południowej i USA, które postrzega jako przyczynę eskalacji napięcia.

Chiny od dawna obawiają się, że konflikt na Półwyspie Koreańskim spowodowałby falę uchodźców i zjednoczenie obu Korei pod wodzą proamerykańskich władz w Seulu.

Jak przypomina agencja Reutera, Korea Północna oddziela też Chiny od wojsk USA stacjonujących w Korei Południowej i Japonii.

Kolejny test

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Koreę Północną próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej na terytorium Korei Płn. odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne, podobne do tych, które towarzyszyły poprzednim próbom jądrowym w Korei Północnej. Była to szósta próba atomowa Pjongjangu.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KCNA

Tagi:
Raporty: