tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin

Prezydent niczym twórcy współczesnych Chin. Xi umacnia władzę

Prezydent niczym twórcy współczesnych Chin. Xi umacnia władzę
Foto: kremlin.ru Xi Jinping w październiku będzie liczył na reelekcję

Podczas XIX krajowego zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w październiku do partyjnego statutu wpisane zostaną idee polityczne rządzącego prezydenta Xi Jinpinga – podały państwowe media. Oznacza to dodatkowe umocnienie jego pozycji.

Nad projektem zmian dyskutowało w poniedziałek Biuro Polityczne KC KPCh pod przewodnictwem Xi. Aby statut "w pełni odzwierciedlał najnowsze osiągnięcia marksizmu o chińskiej specyfice", zostaną do niego dopisane "ważne teorie i główne strategiczne myśli", jakimi kierowała się partia w ostatnich pięciu latach – podano w oficjalnym komunikacie opublikowanym przez agencję Xinhua po zakończeniu zebrania.

Choć w komunikacie nie sprecyzowano, o jakie teorie i myśli chodzi, można przypuszczać, że będą to idee prezydenta Xi. W ciągu ostatnich pięciu lat tylko one określane były oficjalnie mianem "ważnych teorii i strategicznych myśli" – wyjaśnia analityk chińskiej polityki Charlotte Gao w magazynie "The Diplomat".

Mao, Deng, Xi?

W komunikacie nie podano konkretnego brzmienia nowych zapisów, a eksperci nie są pewni, jakim hasłem opatrzone zostaną idee prezydenta. Co istotne, nie wiadomo też, czy w tekście pojawi się jego nazwisko – podkreślił pekiński analityk polityczny Zhang Lifan w rozmowie z hongkońskim dziennikiem "South China Morning Post".

Dotychczas w statucie KPCh, obok Marksa i Lenina, z nazwiska wymieniono tylko ojca chińskiego komunizmu Mao Zedonga i Deng Xiaopinga, autora przełomowych reform gospodarczych lat 80. Teorie polityczne kolejnych chińskich przywódców - "trzy reprezentacje" Jiang Zemina i "koncepcję naukowego rozwoju" Hu Jintao – wpisano do statutu bez ich nazwisk.

O wysokim statusie Xi świadczy fakt, że określa się go oficjalnie mianem "rdzenia" partii. Termin ten został ukuty przez Denga, który określił w ten sposób Mao, siebie samego oraz Jianga. Poprzedni prezydent Chin Hu Jintao nigdy nie był tak nazywany - przypomina Reuters.

"Cztery wszechstronności"

W komunikacie Biura Politycznego podkreślono, że od ostatniego krajowego zjazdu KPCh "Komitet Centralny z towarzyszem Xi Jinpingiem jako rdzeniem" zmierzył się z "wszelkimi problemami i nadużyciami istniejącymi w partii". Według Gao jest to odwołanie do prowadzonej przez Xi kampanii antykorupcyjnej, w ramach której ukarano w ostatnich latach tysiące urzędników, w tym dygnitarzy wysokiego szczebla.

Ścisła kontrola nad partyjnymi kadrami jest elementem polityki Xi, lansowanej pod hasłem "cztery wszechstronności". Są to: wszechstronne budowanie umiarkowanie zamożnego społeczeństwa, pogłębianie reform, umacnianie praworządności i surowe zarządzanie partią.

Xi został sekretarzem generalnym KPCh w listopadzie 2012 roku w czasie poprzedniego, XVIII krajowego zjazdu partii. W marcu 2013 roku formalnie przejął od Hu Jintao władzę nad krajem i zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Od tego czasu konsekwentnie umacnia swoją pozycję we wszystkich tych obszarach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje