Amerykańska tarcza antyrakietowa w Korei Płd. Chiny i Rosja protestują

Test antyrakiet Patriot PAC-3 i THAAD
Test antyrakiet Patriot PAC-3 i THAAD
MDA
Elementy amerykańskiego systemu THAAD będą rozlokowane w Korei Płd. MDA

W dniu rozpoczęcia szczytu NATO w Warszawie, w Pekinie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych zostali wezwani ambasadorowie USA i Korei Płd. Chińskie władze sprzeciwiają się rozlokowaniu amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Korei Płd.

W piątek do chińskiego MSZ zostali wezwani ambasadorowie Korei Płd oraz USA, gdzie otrzymali noty protestacyjne od szefa dyplomacji Honga Lei. Jest to reakcja na potwierdzenie informacji, że amerykańskie wojsko rozlokuje elementy tarczy antyrakietowej na terytorium koreańskim.

Rozmieszczeniu systemu THAAD sprzeciwiają się zarówno Chiny jak i Rosja. Chiński minister powiedział, że rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej zaburzy ustalenia pokojowe oraz stabilność w regionie. Dodał, że działania amerykańsko-koreańskie nie mają nic wspólnego z denuklearyzacją półwyspu.

Rosja zapowiedziała, że system antyrakietowy w Korei zostanie wzięty pod uwagę w planowaniu obrony kraju - podała agencja Reutera.

Porozumienie koreańsko-amerykańskie

Korea Płd. i USA tłumaczą, że tarcza antyrakietowa potrzebna jest w związku z zagrożeniem ze strony Korei Płn. W czerwcu amerykański minister obrony Ash Carter tłumaczył, że ostatnie testy rakietowe Pjongjangu są dowodem na konieczność wzmocnienia w regionie obrony przeciwrakietowej. Ostatnią nieudaną próbę wystrzelenia rakiety balistycznej średniego zasięgu Pjongjang przeprowadził końcem maja. Jak oceniła wówczas Associated Press, rakieta tego typu mogłaby teoretycznie dosięgnąć np. amerykańskich baz w Azji i na Pacyfiku. Działanie to spotkało się z ostrą krytyką ze strony Pentagonu. Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę

Autor: tmw/gry / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: US Army