tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Partia jeszcze bardziej zwiększy kontrolę. Chińczycy reorganizują rząd

W Chinach planowana jest wielka zmiana struktury rządu, która obejmie ponad 20 ministerstw i biur rządowych – wynika z dokumentów udostępnionych dziennikarzom w Pekinie. Według komentatorów zwiększy to kontrolę Komunistycznej Partii Chin.

Rządowy projekt reorganizacji został wcześniej przedstawiony posłom w czasie sesji plenarnej Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie. Prawdopodobnie będzie uchwalony w najbliższą sobotę.

Zmiany w strukturze rządu są elementem szeroko zakrojonych reform, które cementują władzę KPCh i jej sekretarza generalnego oraz prezydenta ChRL Xi Jinpinga nad wszystkimi sferami życia w kraju. W niedzielę parlament zmienił konstytucję, umożliwiając Xi pozostanie na stanowisku szefa państwa bezterminowo.

Reorganizacja struktury rządu ma również na celu – jak podała oficjalna agencja prasowa Xinhua - ograniczenie biurokracji i klarowniejszy podział zadań. Według komentatorów zmiany zmniejszą wpływy Państwowej Komisji Rozwoju i Reform (PKRiR), zarządzającej dotąd chińską gospodarką.

Co się zmieni?

Zgodnie z ogłoszonym we wtorek projektem, po reorganizacji chińska Rada Państwa, czyli rząd, będzie się składała z 26 ministerstw i komisji. Plan przewiduje powołanie państwowego biura nadzoru i zarządzania rynkami, które według agencji Reutera przejmie obowiązki państwowej administracji przemysłu i handlu (SAIC), generalnej administracji ds. nadzoru jakości, inspekcji i kwarantanny (AQSIQ) oraz chińskiej administracji żywności i leków, jak również kompetencje antymonopolowe ministerstwa handlu i PKRiR.

Komisje regulacji bankowej i ubezpieczeniowej zostaną połączone w jeden urząd podlegający bezpośrednio Radzie Państwa. Według rządu połączenie urzędów pomoże w opanowaniu ryzyka finansowego i usprawni system nadzoru, w którym dotychczas brakowało jasnego podziału kompetencji. Wedle wcześniejszych zapowiedzi prezesa banku centralnego Zhou Xiaochuana Ludowy Bank Chin (LBCh) będzie odgrywał większą rolę w regulacji finansowej.

Powołane zostanie również ministerstwo zarządzania kryzysowego oraz ministerstwo ds. weteranów. W miejsce resortu gruntów i zasobów naturalnych powołane będzie ministerstwo zasobów naturalnych. Resort ochrony środowiska ma być przekształcony w ministerstwo środowiska ekologicznego, a resort rolnictwa – w ministerstwo rolnictwa i spraw wsi.

Ministerstwo kultury zostanie połączone z państwowym urzędem turystycznym i powołane zostanie rządowe biuro ds. imigracji. Komisja planowania rodziny, która zarządzała dawniej m.in. polityką jednego dziecka, będzie rozwiązana, a część jej kompetencji przejmie komisja zdrowia. Nadzorująca i cenzorująca media państwowa administracja prasy, publikacji, radia, filmu i telewizji zostanie zlikwidowana, a na jej miejsce powołana będzie administracja radia i telewizji.

Nie sprawdziły się natomiast wcześniejsze spekulacje o powołaniu ministerstwa energii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje