tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin

"Myśl Xi Jinpinga" trafi do szkolnych podręczników

Sformułowana na trwającym w Pekinie XIX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) nowa ideologia partii, "myśl Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice", będzie obowiązkowym elementem programu szkolnego – poinformował chiński minister edukacji.

Chińscy uczniowie będą się musieli uczyć "myśli Xi”, która zostanie dopisana do łańcucha podstaw ideologicznych partii określonego w statucie Komunistycznej Partii Chin oraz do chińskich podręczników szkolnych.

"Wejdzie do podręczników, klas i głów"

- (Myśl ta) wejdzie do podręczników, do klas i do głów (uczniów) - powiedział minister Chen Baosheng, cytowany w poniedziałek przez hongkoński dziennik "South China Morning Post".

Po zakończeniu zjazdu ministerstwo rozpocznie "historyczne dzieło" nowelizacji podręczników i szkolenia nauczycieli – powiedział Chen.

"Myśl Xi" wejdzie w skład zajęć z ideologii politycznych, które są obowiązkowe dla każdego ucznia czy studenta na wielu szczeblach chińskiej oświaty.

Pierwszoklasiści uczą się, jak rozpoznać chińską flagę, doktoranci analizują teorie komunizmu, a uczniom dziewiątej kasy przypada nauka zasad ideologicznych poprzednich przywódców: Mao Zedonga, Deng Xiaopinga, Jiang Zemina i Hu Jintao – pisze "South China Morning Post".

Uczniowie recytują między innymi z pamięci "główną sprzeczność" chińskiego społeczeństwa, od prawie 40 lat definiowaną oficjalnie jako "sprzeczność pomiędzy przestarzałymi środkami produkcji społecznej a rosnącymi z dnia na dzień materialnymi i kulturalnymi potrzebami ludności".

Podręczniki będą teraz musiały zmienić tę definicję zgodnie ze sprawozdaniem Xi, który ocenił na otwarciu zjazdu w Wielkiej Hali Ludowej, że w Chinach występuje "nowa kluczowa sprzeczność". Wedle słów Xi jest to "sprzeczność pomiędzy niezrównoważonym i niepełnym rozwojem a wciąż rosnącą wśród ludzi potrzebą lepszego życia".

Według źródła "SCMP", zaznajomionego z tematem nowelizacji podręczników, urzędnicy pracujący nad nowymi książkami otrzymali instrukcje, aby zwiększyć liczbę "bezpośrednich wyrażeń" dotyczących wartości socjalistycznych i przywódczej roli partii.

Według tego źródła "myśl Xi" trafi prawdopodobnie do programu nauczania dla piątej lub szóstej klasy.

Program szkolny pod kontrolą

Rządząca partia zawsze sprawowała ścisłą kontrolę nad programem szkolnym, gdzie gloryfikowano zasługi komunistów i pomijano takie wydarzenia jak krwawe stłumienie studenckich protestów w 1989 roku.

W czerwcu kilka prestiżowych chińskich uniwersytetów zostało publicznie oskarżonych przez partyjnych inspektorów dyscyplinarnych o niewystarczające wysiłki na froncie ideologicznym.

Według krytyków ograniczenia ideologiczne hamują kreatywność chińskich studentów i naukowców. Pytany o tę kwestię Chen stwierdził jednak, że "ten problem nie istnieje" - pisze "SCPM".

Eksperci zwracają uwagę, że do chińskiej propagandy powraca kult jednostki, znany z epoki Mao Zedonga. Delegaci na trwający XIX zjazd partii nadają Xi Jinpingowi nieformalne tytuły, którymi dawniej określano Mao, taki jak "naczelnik", "sternik" i "wódz".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje