tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Chiny mają nowego szefa propagandy międzynarodowej

Chiny mają nowego szefa propagandy międzynarodowej
Foto: PAP/PA/JEROME FAVRE | Video: Reuters Archive Powołany na stanowisko Xu Lin to bliski współpracownik prezydenta Xi Jinpinga (na nagraniu)

Były szef chińskiej komisji nadzoru internetu Xu Lin został oficjalnie mianowany dyrektorem rządowego biura propagandy zagranicznej – podały we wtorek państwowe media. Według komentatorów decyzja ma związek z próbami poprawy międzynarodowego wizerunku ChRL.

55-letni Xu, uznawany za bliskiego stronnika prezydenta Xi Jinpinga, objął kierownictwo nad państwowym Biurem Informacji, które odpowiada za międzynarodową propagandę.

Nadzorować wizję "wielkiego odrodzenia"

Jako dyrektor tego biura Xu będzie nadzorował wysiłki na rzecz poprawy wizerunku Chin na arenie międzynarodowej w czasie, gdy polityka zagraniczna ChRL staje się coraz bardziej asertywna. Prezydent Xi, uznawany za najsilniejszego chińskiego przywódcę od czasu Mao Zedonga i Deng Xiaopinga, realizuje wizję "wielkiego odrodzenia narodu chińskiego", zgodnie z którą do połowy stulecia Chiny mają się stać światowym mocarstwem.

Nacjonalistyczne ambicje Chin wywołują jednak obawy ich sąsiadów i innych państw, a Pekin mierzy się z międzynarodową krytyką m.in. w związku z łamaniem praw człowieka, militaryzacją spornego Morza Południowochińskiego i praktykami handlowymi uznawanymi przez część jego partnerów za nieuczciwe.

Według niektórych komentatorów chińska maszyna propagandowa wyolbrzymiła wzrost potęgi Chin, m.in. w dziedzinie nauki i techniki, co ukazała trwająca wojna handlowa z USA. Najczęściej podawanym przykładem jest historia chińskiego wytwórcy sprzętu telekomunikacyjnego ZTE, który musiał niedawno praktycznie zawiesić działalność, gdy sankcje Waszyngtonu odcięły go od amerykańskiej technologii.

Chiny chcą być obrońcą wolnego handlu

W obliczu trwającej wojny celnej chińskie władze starają się kreować swój wizerunek jako obrońców wolnego handlu międzynarodowego opartego na regułach. Administracja USA oraz wielu polityków i przedsiębiorców z Zachodu, w tym z UE, ocenia jednak Chiny jako jedną z najbardziej restrykcyjnych pośród dużych gospodarek świata.

Wcześniej Xu kierował państwowym biurem ds. cyberprzestrzeni, które reguluje chińską sieć i zarządza tzw. Wielkim Chińskim Firewallem - blokadą internetu, która uniemożliwia w Chinach dostęp do wielu zagranicznych serwisów internetowych, w tym chińskiej wersji Wikipedii i stron internetowych wielu mediów niezależnych od Pekinu. Na tym stanowisku zastąpił go niedawno Zhuang Rongwen – inny dygnitarz uważany za bliskiego stronnika prezydenta.

Biuro ds. cyberprzestrzeni utworzono w 2013 roku na fali kampanii zacieśniania kontroli ideologicznej nad obywatelami przez rządzącą niepodzielnie Komunistyczną Partię Chin, kierowaną przez prezydenta Xi. Zostało ono jednak niedawno skompromitowane skandalem korupcyjnym, a jego pierwszy dyrektor Lu Wei jest oskarżony o przyjęcie "olbrzymich sum" w łapówkach i czeka obecnie na proces.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje