Już 20 uniwersytetów utworzyło instytuty "myśli Xi Jinpinga"


W ubiegły wtorek doktryna sekretarza generalnego KPCh Chin Xi Jinpinga trafiła do kanonu podstaw ideologicznych rządzącej partii. Do poniedziałku zajmujące się nią instytuty zdążyło uruchomić już co najmniej 20 chińskich uniwersytetów – wynika z doniesień lokalnych mediów.

Palmę pierwszeństwa zapewnił sobie Uniwersytet Ludowy w Pekinie, który swoje centrum badań nad "myślą Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice" otworzył nazajutrz po jej oficjalnym nazwaniu. Doktryna Xi została dopisana do szeregu podstaw ideologicznych Komunistycznej Partii Chin na zakończenie jej XIX zjazdu 24 października.

"Weszła do klas, do umysłów"

Dyrektor zarządzający nowo utworzonego centrum Qin Xuan wyjaśnił pekińskiemu dziennikowi "Guangming Ribao", że pierwszym zadaniem jego jednostki będzie "nauka, zrozumienie i opanowanie ducha XIX zjazdu" oraz pojęć zawartych w "myśli Xi". Następnie centrum postara się, aby ideologia Xi "weszła do podręczników, weszła do klas, weszła do umysłów" - zapowiedział Qin. Śladem Uniwersytetu Ludowego swoje instytuty "myśli Xi" powołały uczelnie w innych częściach Chin – od Uniwersytetu Nauki i Technologii Mongolii Wewnętrznej na północy, przez Uniwersytet Junnański na południowym zachodzie, po Uniwersytet Pedagogiczny tropikalnej wyspy-prowincji Hajnan na Morzu Południowochińskim.

"Partia kieruje wszystkim"

- Polityka, wojsko, społeczeństwo i szkoły, wschód, zachód, południe i północ – partia kieruje wszystkim - mówił Xi w przemówieniu na otwarcie zjazdu 18 października. Tymczasem szef KPCh w Pekinie Cai Qi, jeden z protegowanych prezydenta awansowanych podczas zjazdu do 25-osobowego Biura Politycznego partii, powiedział w ubiegłym tygodniu, że "nauka, promocja i implementacja" ducha doktryny Xi jest teraz jednym z "najwyższych priorytetów" chińskiej stolicy.

Dopisanie "myśli Xi" do statutu KPCh stawia sekretarza generalnego KPCh w jednej linii z byłymi przywódcami Mao Zedongiem i Deng Xiaopingiem. Oznacza to, że doktryna Xi wejdzie do chińskiego programu nauczania na wielu poziomach i stanie się mantrą dla przyszłych pokoleń Chińczyków.

"Ten problem nie istnieje"

Od czasu objęcia władzy w 2012 roku Xi zacieśnia kontrolę ideologiczną nad społeczeństwem i zawęża granice dopuszczalnego dyskursu na chińskich uczelniach. Według ekspertów, w czasie swojej drugiej kadencji będzie kontynuował twardą linię. Według krytyków, ograniczanie wolności na kampusach niweczy wysiłki chińskich władz w celu rozwinięcia "światowej klasy" uniwersytetów, co jest jednym z celów administracji Xi. Pytany o to przez hongkoński dziennik "South China Morning Post" minister edukacji Chen Baosheng odparł, że "ten problem nie istnieje".

Autor: azb/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: