Gigantyczny pomnik Mao Zedonga zniknął. Władze nabrały wody w usta

Powstanie gigantycznego pomnika Mao ujawniono na początku styczniaImaginechina/FOTOLINK / East News

Wysoki na niemal 37 metrów złoty pomnik Mao Zedonga został zdemontowany i usunięty, poinformowały chińskie media. Powstawanie za niemal pół miliona dolarów gigantycznej figury byłego przywódcy komunistycznych Chin ujawniono kilka dni temu, czym wywołano olbrzymie kontrowersje.

Największy pomnik chińskiego przywódcy Maz Zedonga powstawał w pobliżu wsi Zhushigang w prowincji Henan w środkowych Chinach.

Według anonimowego przedstawiciela lokalnych władz, cytowanego przez chińską gazetę "People’s Daily", jego budowa nie posiadała niezbędnych pozwoleń. Właśnie to miało być przyczyną nagłej decyzji o usunięciu pomnika. Oficjalnie nie podano jednak przyczyny demontażu, ani nie ujawniono, kto ją podjął.

Na temat usunięcia figury nie chcieli otwarcie wypowiadać się również okoliczni mieszkańcy, pytani przez brytyjskiego "Guardiana". Na opublikowanym w internecie zdjęciu widać, jak gigantyczna, złota figura zaczęła być rozbierana na części, a głowa Mao zakryta jest czarnym płótnem. Lokalne władze poinformowały, że rozbiórka została już zakończona.

Henan pamięta o głodzie

Fundatorami pomnika było kilkoro chińskich biznesmenów, którzy zapłacić mieli za to w sumie 460 tys. dolarów. Ujawnienie budowy wzbudziło olbrzymie kontrowersje na świecie i w samych Chinach, w których internauci określali ją jako marnotrawienie zasobów oraz wytykali niewłaściwe miejsce wzniesienie.

Pomnik Mao Zedonga górował bowiem nad otwartą przestrzenią w prowincji Henan, która szczególnie ucierpiała w wyniku spowodowanej przez niego klęski głodu w połowie lat 50. XX wieku. Głód, będący efektem Wielkiego Skoku Naprzód, szaleńczej polityki gospodarczej Mao, doprowadziła do śmierci ok. 40 mln Chińczyków.

Przywódca dobry w 70 proc.

Ocena dorobku twórcy współczesnych, komunistycznych Chin Mao Zedonga budzi kontrowersje na całym świecie. W samych Chinach władze, na czele z obecnym prezydentem Xi Jinpingiem, uważają go za wielką postać, która nie ustrzegła się jednak błędów. Wizerunek słynnego przywódcy wisi również na bramie Zakazanego Miasta w Pekinie oraz widnieje na wszystkich chińskich banknotach.

Pod koniec XX wieku chiński przywódca Deng Xiaoping stwierdził, że dorobek Mao należy oceniać jako przywódcę w 70 procentach dobrego, a w 30 procentach złego.

Autor: mm\mtom / Źródło: BBC, Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Imaginechina/FOTOLINK / East News