Zgoda władz i błogosławieństwo papieża. Przełomowe święcenia biskupie w Chinach

Aktualizacja:

W Chinach wyświęcono dwóch katolickich biskupów, którzy otrzymali zarówno błogosławieństwo papieża, jak i zgodę chińskich władz. To pierwsze takie nominacje od czasu zawarcia przełomowego porozumienia między Pekinem a Watykanem w sprawie nominacji biskupich.

W środę dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni oświadczył, że konsekrowany został biskup Stefano Xu Hongwei z diecezji Hangzhou. Rzecznik wyjaśnił, że biskup otrzymał mandat papieski, a jego wyświęcenie odbyło się w ramach tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową.

Pierwszym biskupem wyświęconym zgodnie z tą umową był Antonio Yao Shun z diecezji Jining w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna w północnych Chinach. Ceremonia odbyła się w poniedziałek - ogłosił Watykan.

Nominację 54-letniego biskupa potwierdziła Stolica Apostolska. Zaznaczyła, że jest to "pierwsze (święcenie biskupie - red.), jakie miało miejsce w ramach tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a Chinami".

Kość niezgody

Sprawa nominacji biskupów była od dekad jedną z głównych przyczyn poważnych napięć w dwustronnych relacjach między Chinami a Watykanem. Przez lata władze chińskie przy protestach Stolicy Apostolskiej mianowały biskupów bez zgody papieża. W świetle chińskiego prawa organizacje religijne podlegają bowiem władzy Pekinu.

W Chinach mieszka około 12 milionów katolików. Część z nich należy do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, które powstało w 1957 roku w celu zastąpienia zdelegalizowanego przez chińskie władze komunistyczne Kościoła katolickiego.

W kraju funkcjonuje jednak także podziemny Kościół, wierny Watykanowi. Przez dekady jego członkowie uznawali jedynie zwierzchnictwo papieża, podczas gdy wierni z Kościoła państwowego je odrzucali.

Spór między Stolicą Apostolską a Pekinem - w którym kością niezgody pozostaje zwierzchnictwo nad wiernymi - trwa od połowy ubiegłego wieku. Od 60 lat oba kraje nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Przełomowe porozumienie

Jesienią ubiegłego roku doszło jednak do przełomu. We wrześniu Watykan i Chiny zawarły porozumienie w sprawie mianowania biskupów, uważane za istotny krok na drodze do normalizacji stosunków. Umowa przyznaje Stolicy Apostolskiej prawo głosu w mianowaniu biskupów przez państwowy Kościół w ChRL.

W przeszłości chińscy biskupi mianowani przez Pekin podlegali ekskomunice przez Kościół katolicki. Jak donoszą watykańskie media, "obecnie wszyscy katoliccy biskupi w Chinach pozostają w pełnej komunii z papieżem".

Chińsko-watykańskie porozumienie dla wielu katolików pozostaje jednak kontrowersyjne - zauważa BBC.

Gdy w styczniu 2018 roku ujawniono szczegóły przyszłego porozumienia, kardynał Joseph Zen z Hongkongu - gdzie nie obowiązują chińskie zasady dotyczące Kościołów państwowych - oskarżył Watykan o "sprzedanie się".

Według niego decyzja o pojednaniu z Pekinem oznacza, że wakaty zwolnione przez przechodzących na emeryturę biskupów podziemnego Kościoła - wiernego Stolicy Apostolskiej - będą teraz obsadzane kapłanami z państwowych nominacji.

Religie w ChinachPAP/Adam Ziemienowicz

Autor: momo,ft//kg,adso / Źródło: BBC, eKAI

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: