tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Chiński lotniskowiec wyruszy w morze 1 lipca?

Chiński lotniskowiec wyruszy w morze 1 lipca?
Foto: china-defence.blog Na najnowszych zdjęciach z okrętu usunięto już wszystkie rusztowania

Próby morskie pierwszego w historii chińskiego lotniskowca zostały przyśpieszone. - Okręt wyruszy w morze pierwszego lipca - twierdzi gazeta z Hongkongu, która powołuje się na źródła w chińskiej marynarce. Testy miały zostać przyśpieszone wobec wzrostu napięcia na Morzu Południowochińskim i chęci uruchomienia lotniskowca na 90 rocznicę powstania Chińskiej Partii Komunistycznej.

W ostatnim miesiącu Chiny i Wietnam rozgrzały swój wieloletni spór o archipelagi małych wysp, Parceli i Spratlay. Pod dnem morskim wokół tych małych skrawków lądów i raf kryją się duże złoża ropy naftowej i gazu, przez co wszystkie okoliczne państwa ostrzą sobie na nie zęby.

Przynależność państwowa większości wysp jest sporna. Zgłaszają do nich roszczenie Chiny, Tajwan, Wietnam, Indonezja, Filipiny i Japonia. Wietnam ostatni przeprowadził ćwiczenia morskie w tym regionie, w odpowiedzi Chiny wysłały tam dodatkowe okręty. Morze Południowochińskie jest traktowane, obok Półwyspu Koreańskiego i Cieśniny Tajwańskiej, jako najbardziej zapalny obszar Azji Wschodniej.

Jedyny taki w okolicy

Wysłanie w morze lotniskowca podniosłoby siłę argumentów chińskiej marynarki na nowy poziom, nieosiągalny dla innych państw regionu. Żadne z nich nie posiada, ani nie buduje, okrętu lotniczego. Jedynie Japonia dysponuje dwoma dużymi helikopterowcami, które po przeróbkach i zakupie odpowiednich samolotów skróconego startu i lądowania, mogłyby być namiastką lotniskowca.

Lotniskowiec nazwany "Shi Lang" to były radziecki okręt o nazwie Wariag, który po rozpadzie ZSRR nigdy nie został ukończony. Pod koniec lat 90-tych został zakupiony przez Chińczyków. Zapewniano, że zostanie przebudowany do celów cywilnych, ale ostatecznie trafił do stoczni w Dalian, gdzie od dekady przechodzi przebudowę. Obecnie Chińczycy są na finiszu trudnego zadania, jakim jest skonstruowanie w znacznym stopniu samodzielnie, lotniskowca.

Okręt ma około 300 metrów długości, 73 metry szerokości i wypiera około 55 tysięcy ton. Napędzają go silniki konwencjonalne. Nie wiadomo jeszcze, ile i jakich samolotów będzie miał na pokładzie. Najprawdopodobniej główną siła "Shi Lang" będzie chińska kopia rosyjskiego Su-33, czyli J-15.

Okręt ma według gazety z Hongkongu wejść do służby w 2012 roku. Najprawdopodobniej jego głównym celem istnienia będzie trening kadr i gromadzenie doświadczeń do budowy własnych, większych, lotniskowców.

mk/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje