Chińczycy nie wpuszczą amerykańskiego okrętu do Hongkongu

[object Object]
USS Wasp nie wpłynie do Hongkongu. Na nagraniu chińska odpowiedź dla US Navy: lotniskowiec pod czerwoną banderąChina Military/http://www.81.cn/youtube.com/OedoSoldier
wideo 2/33

Chińskie władze odrzuciły wniosek o umożliwienie wizyty okrętu marynarki wojennej USA w Hongkongu – poinformował amerykański konsulat w tym mieście. Decyzję podjęto w atmosferze narastających napięć handlowych i wojskowych między obu krajami. Według źródeł dyplomatycznych agencji Reutera okręt desantowy Wasp miał odwiedzić byłą brytyjską kolonię w październiku.

- Chiński rząd nie przychylił się do wniosku o wizytę amerykańskiego USS Wasp w porcie Hongkongu (…) Mamy długą historię udanych wizyt w porcie Hongkongu i liczymy, że będzie to kontynuowane - oświadczyła we wtorek rzeczniczka konsulatu. Na konferencji prasowej w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang nie odpowiedział wprost na pytanie, czy Chiny odrzuciły wniosek. - W kwestii wniosków o wizyty amerykańskich okrętów wojskowych w Hongkongu Chiny udzielały zezwolenia w każdym przypadku osobno, zgodnie z zasadą suwerenności i (analizą) konkretnej sytuacji - wskazał.

USS Wasp nie wpłynie do HongkonguZachary L. Borden | US Navy

Spięcia z Amerykanami

W 2016 roku, w czasie nasilonych napięć związanych z roszczeniami terytorialnymi do spornego Morza Południowochińskiego, Chiny odrzuciły wniosek o wizytę grupy bojowej amerykańskiego lotniskowca w Hongkongu. Chińskie MSZ wezwało niedawno amerykańskiego ambasadora w Pekinie i odłożyło w czasie planowane rozmowy wojskowe z USA w akcie protestu przeciwko nałożeniu przez USA sankcji na chińską agencję wojskową za zakup myśliwców i systemów rakietowych od głównego rosyjskiego eksportera broni, koncernu Rosoboroneksport. We wtorek chińska dyplomacja zaprotestowała przeciwko decyzji Departamentu Stanu USA o udzieleniu zgody na sprzedaż Tajwanowi wartych 330 mln dolarów części zamiennych do samolotów bojowych. USA nie utrzymują oficjalnych relacji z wyspą, którą Pekin uznaje za zbuntowaną prowincję, ale sprzedają jej uzbrojenie. Chiny i USA uwikłane są w narastający konflikt handlowy, który chińskie ministerstwo handlu określiło jako największą wojnę celną w historii gospodarki. Waszyngton wprowadził już karne cła na chiński eksport do USA wart 250 mld dolarów rocznie, a Pekin w odwecie na amerykańskie towary warte 110 mld dolarów rocznie.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy | Zachary L. Borden