tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Chemiczny Ali" stracony

Jeden z najbliższych współpracowników i kuzyn byłego irackiego dyktatora Saddama Husajna, Ali Hasan al-Madżid (zwany "Chemicznym Alim") został stracony przez powieszenie.

- Wyrok śmierci na Alim Hasanie al-Madżidzie został wykonany - oświadczył rzecznik irackiego rządu Ali al-Dabbagh. Al-Madżid został schwytany w sierpniu 2003 r., pięć miesięcy po amerykańskiej inwazji na Irak.

Cztery wyroki śmierci

Był cztery razy skazywany na śmierć. W lipcu 2007 r. skazano go za udział w wojskowej kampanii przeciwko Kurdom od lutego do sierpnia 1988 r., a w grudniu 2008 r. za udział w zdławieniu

szyickiej rewolty po wojnie w Zatoce Perskiej w 1991 r. oraz w zabójstwach i przesiedleniach szyickich muzułmanów w 1999 r..

Trzeci wyrok usłyszał w sierpniu 2009 r. za rolę, jaką odegrał w przymusowych przesiedleniach ludności kurdyjskiej z bogatych w złoża ropy prowincji Kirkuk i Diyala w północno-wschodnim Iraku w latach 80.

Ostatni wyrok usłyszał w styczniu 2010 r. Tym razem skazano go za wydanie w 1988 r. rozkazu zrzucenia bomb chemicznych na kurdyjskie miasto Halabdża, co spowodowało śmierć 5 tys. osób.

tka, mtom/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje