"Chcemy, byście zostali". May do Polaków po rozmowie z Morawieckim

[object Object]
May do Polaków: możecie zostać, chcemy, żebyście zostalitvn24
wideo 2/5

W perspektywie nadchodzącego brexitu, kluczowa w relacjach Polski, Wielkiej Brytanii i Unii pozostaje współpraca transatlantycka i utrzymanie jedności NATO - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki przebywający tego dnia w Londynie. Na wspólnej konferencji prasowej zgodziła się z nim szefowa brytyjskiego rządu Theresa May, podkreślająca też wspólne zaniepokojenie działaniami Rosji. Szefowie rządów Wielkiej Brytanii i Polski mówili o trosce o los ponad miliona Polaków żyjących na Wyspach Brytyjskich.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska i Wielka Brytania mają intensywne relacje gospodarcze i pojawia się coraz więcej inwestycji zarówno brytyjskich w Polsce, jak polskich w Wielkiej Brytanii. Jak ocenił, buduje to fundament pod "jeszcze silniejsze relacje gospodarcze i pomiędzy naszymi społeczeństwami".

Wyraził nadzieję na jeszcze bliższą współpracę w zakresie nowych technologii, w tym wymianę między uczelniami. - Powołujemy, i to również przyczyni się do tej współpracy, forum UK-Poland Tech Partnership, o którym też dzisiaj rozmawialiśmy - mówił szef rządu.

Utrzymać jedność NATO

Morawiecki poinformował, że rozmowa dotyczyła również współpracy na polu zagranicznym, w tym bezpieczeństwa i polityki obronnej. - Tutaj kluczowa pozostaje współpraca transatlantycka - podkreśliliśmy sobie parę razy (...) jak ważne jest cementowanie tych relacji transatlantyckich i utrzymanie spójności, siły NATO, również na wschodniej flance związanej tam oczywiście z zagrożeniami ze strony naszego wschodniego partnera, sąsiada - powiedział.

- Chciałbym, żeby był jak najbliższym partnerem, ale nie zawsze to się tak układa i tutaj nasze relacje w ramach NATO są oczywiście kluczowe - powiedział szef polskiego rządu.

Niepokojące działania Rosji

Na podobne rozumienie problemów bezpieczeństwa wskazywała również Theresa May. - Podzielamy to samo zobowiązanie i troskę o przyszłość Europy - powiedziała.

Brytyjska premier podkreśliła, że polsko-brytyjskie konsultacje odbywają się od 2016 roku już po raz trzeci "z powodzeniem dla zwiększenia bezpieczeństwa i dobrobytu" Polski i Wielkiej Brytanii. - Jest to bardzo ważny mechanizm dla obu naszych krajów i będzie kontynuowany w przyszłości - powiedziała szefowa brytyjskiego rządu.

Jak podkreśliła Wielka Brytania i Polska są "kluczowymi sojusznikami strategicznymi". Zapowiedziała kontynuację współpracy militarnej m.in. na akwenie bałtyckim.

- Chcemy współpracować w zakresie systemów obrony przeciwlotniczej. Nasze agencje wywiadowcze będą również współdzieliły się informacjami w celu przeciwdziałania terroryzmowi - podkreśliła May.

Wyraziła przy tym niepokój związany z działaniami Rosji "podkopującymi bezpieczeństwo europejskie". - Te działania, które podjęła Rosja są nie do przyjęcia. Chcemy bronić naszej demokracji poprzez doroczne konsultacje, również w kwestii działań Rosji, zacieśniając współpracę między naszymi agencjami obronnymi - podkreśliła brytyjska premier.

Brexit coraz bliżej

Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii dużo miejsca poświęcili przyszłości relacji po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które nastąpić ma 29 marca 2019 roku.

Mateusz Morawiecki podkreślił w tym kontekście, że docenia pracę wykonaną "w bardzo trudnym otoczeniu" przez premier Theresę May, która doprowadziła do wypracowania umowy. Jak zaznaczył, Polska starała się w ramach mandatu europejskiego wspierać "pragmatyczne, kreatywne rozwiązania".

- Wypracowana umowa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest najlepszym z możliwych rozwiązań - powiedział. - Waga tej umowy, która została wypracowana, wynegocjowana, między innymi polega na tym, że ona stanowi o pewnych możliwościach szybkiego wynegocjowania nowych, bezprecedensowych relacji handlowych, w obszarze polityki zagranicznej, w obszarze spraw związanych z bezpieczeństwem - powiedział Morawiecki.

Premier: umowa, która została wypracowana jest najlepszym z możliwych rozwiązań
Premier: umowa, która została wypracowana jest najlepszym z możliwych rozwiązańtvn24

- Wejście w życie tej umowy będzie dobre dla obu stron. Pozwoli w tych nowych okolicznościach, już po 29 marca 2019 roku, budować solidne i jak najbliższe relacje pomiędzy naszymi państwami, ale również Wielkiej Brytanii z Unią Europejską - dodał polski premier.

Polacy na Wyspach

Premierzy podkreślili również wspólną troskę nad losem ponad miliona Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich po brexicie.

Theresa May podkreśliła, że zagwarantowanie praw Polaków było jej "priorytetem podczas negocjowania umowy wystąpienia z Unii". Jak jednocześnie podkreśliła "obywatele Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii będą mieli chronione swoje prawa, nawet w przypadku braku porozumienia".

- Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii. Nasze stosunki są nadal bardzo ważne, chcemy współpracować z Polską - zadeklarowała May na konferencji prasowej.

- Chcemy podkreślać znaczenie polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, która osiedliła się w Wielkiej Brytanii w liczbie jednego miliona. Również bardzo wielka liczba Brytyjczyków odwiedza corocznie Polskę - zauważyła szefowa brytyjskiego rządu.

- Moje przesłanie dla Polaków jest jasne: możecie zostać, chcemy, byście zostali - dodała, powtarzając te słowa również po polsku.

Podziękował jej za to Mateusz Morawiecki. - Cieszę się, że powiedziała pani, że Polacy na Wyspach mogą czuć się spokojni pod względem swoich przywilejów - zaznaczył. - Dla nas to jest bardzo ważne, los naszych obywateli, którzy wyjechali - dodał.

- Powiedziałem premier May, że mamy najniższe w naszej historii bezrobocie. Zapraszamy wszystkich Polaków z powrotem do kraju, ale szanujemy oczywiście indywidualne decyzje - oświadczył polski premier.

Morawiecki: cieszę się, że Polacy na wyspach brytyjskich mogą czuć się tam spokojnie
Morawiecki: cieszę się, że Polacy na wyspach brytyjskich mogą czuć się tam spokojnietvn24

Autor: mm/adso / Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: