Całkowity zakaz broni atomowej. Dziesiątki podpisów, mocarstwa bojkotują

[object Object]
Animacja pokazująca wszystkie fazy lotu amerykańskiej rakiety z głowicą atomowąNorthrop Grumman
wideo 2/5

Dziesiątki krajów podpisały w środę traktat całkowicie zakazujący broni nuklearnej. Wydarzenie to, zorganizowane podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zbojkotowały jednak wszystkie mocarstwa atomowe, między innymi Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja.

Traktat o zakazie broni jądrowej po miesiącach negocjacji został przyjęty w lipcu przez dwie trzecie spośród 193 państw członkowskich ONZ. Polska, podobnie jak zdecydowana większość członków NATO, nie uczestniczyła wówczas w głosowaniu.

Traktat wejdzie w życie 90 dni po podpisaniu, a następnie ratyfikowaniu go przez co najmniej 50 państw. Kilka państw miało już w środę złożyć swoje dokumenty ratyfikacyjne.

Pozbyć się widma zagłady

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, rozpoczynając procedurę podpisywania traktatu, że na świecie jest około 15 tysięcy sztuk broni nuklearnej. - Nie możemy pozwolić, żeby ta broń zagłady zagrażała naszemu światu i przyszłości naszych dzieci - podkreślił.

Jest to pierwsze prawnie obowiązujące porozumienie międzynarodowe, które całkowicie zakazuje broni atomowej. Państwa, które podpisały i ratyfikowały je, ale nie posiadają obecnie broni tego typu, zobowiązują się, że nie będą jej nie tylko używać, ale też produkować, rozwijać, posiadać czy przechowywać.

Z kolei państwa atomowe, które podpisałyby to porozumienie, otrzymałyby ramy czasowe, w których byłyby zobowiązane do pozbycia się jej.

Pjongjang zastrasza świat

Traktatu nie popiera jednak żadne z dziewięciu państw, które jawnie posiadają broń jądrową, lub co do których uważa się, że ją posiadają; są to: USA, Rosja, Wielka Brytania, Chiny, Francja, Indie, Pakistan, Korea Północna i Izrael.

Co więcej, Korea Północna przeprowadziła w tym miesiącu szóstą próbę nuklearną, największą z dotychczasowych.

Prezydent USA Donald Trump ostrzegł we wtorek, przemawiając na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że Stany Zjednoczone będą zmuszone "całkowicie zniszczyć Koreę Północną", jeśli kraj ten zagrozi im lub ich sojusznikom.

Kontrpropozycja mocarstw atomowych

USA i inne potęgi jądrowe chcą zamiast całkowitego zakazu broni jądrowej wzmocnienia i potwierdzenia obowiązującego niemal od pół wieku Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT), uważanego pod tym względem za kamień milowy.

NPT z 1968 roku zakazuje państwom nienuklearnym posiadania tego rodzaju broni, a państwa nuklearne (USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Chiny) nie mogą przekazywać komukolwiek bezpośrednio lub pośrednio broni jądrowej lub innych materiałów wybuchowych i muszą kontrolować ten typ broni.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | US Department of Energy