Timmermans zapewnia, że Bruksela "nie odpuści" Polsce31.08 | - Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki. - Nie odpuścimy - zastrzegł.zobacz więcej wideo »
Video: Reuters Komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici...Wicepremier Włoch Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd uznał za "niedopuszczalne" słowa komisarza UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre'a Moscoviciego, który stwierdził, że w Europie są "mali Mussolini". "Niech sobie na to nie pozwala" - odparł Di Maio.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Wszystkie zarzuty Komisji Europejskiej są odrzucane"20.03 | Polski rząd we wtorek przesłał do Brukseli oficjalną, 20-stronicową odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie praworządności w Polsce z 20 grudnia 2017 roku. Jej treść na antenie TVN24 przybliżył korespondent z Brukseli Maciej Sokołowski.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Relacja korespondenta TVN24 z Brukseli Macieja Sokołowskiego20.03 | Polski rząd we wtorek przesłał do Brukseli oficjalną, 20-stronicową odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie praworządności w Polsce z 20 grudnia 2017 roku. Jej treść na antenie TVN24 przybliżył korespondent z Brukseli Maciej Sokołowski.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Premier: 8 marca dłuższe spotkanie z Junckerem23.02 | Umówiliśmy się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem na dłuższe spotkanie 8 marca - w piątek poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, "do tego czasu będzie gotowa 'biała księga', gdzie pokażemy analizę naszego podejścia do uwag i rekomendacji Komisji".zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Czaputowicz: zaprosiłem Fransa Timmermansa do Warszawy8.02 | Frans Timmermans skierował prośbę, żeby obniżyć temperaturę sporów w Warszawie, że krytyka sędziów jako całości czasami jest może zbyt ostra. Myślę, że to są ważne uwagi - powiedział Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji w czwartek spotkał się z wiceszefem Komisji Europejskiej i zaprosił go do Warszawy.
zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Timmermans: Za wcześnie na artykuł siódmy31.08 | - Jest jeszcze za wcześnie, żeby sięgnąć po artykuł siódmy (zakładający między innymi sankcje - red.). Obserwujemy jak będzie wyglądać nowe prawo po wecie prezydenta Dudy - powiedział po posiedzeniu komisji PE Frans Timmermans, rozmawiając z polskimi dziennikarzami.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Uwagi końcowe Fransa Timmermansa31.08 | - Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Zamieszanie podczas obrad komisji- Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Karol Karski podczas debaty- Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Jadwiga Wiśniewska podczas debaty31.08 | - Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Bogusław Liberadzki podczas debaty- Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Ryszard Czarnecki podczas debaty- Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Całe wystąpienie Fransa Timmermansa- Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Michał Boni podczas debaty o Polsce31.08 | Eurodeputowany Michał Boni podczas dyskusji o Polsce w komisji europarlamentu.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Marek Jurek podczas debaty w europarlamencie- Działania, które pan podejmuje, musi pan realizować w ramach prawa. KE ma prawo zarzucić Polsce, (..) każdemu krajowi naruszenie wartości unijnych, ale musi ten wniosek złożyć do Rady Europejskiej i cierpliwie czekać na jej werdykt - powiedział Marek Jurek, szef Prawicy Rzeczypospolitej.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Barbara Kudrycka podczas debatyWiceprzewodnicząca Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Barbara Kudrycka podczas debaty.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Nie wiadomo jakie będą dalsze kroki wobec Polski31.08 | - Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Foto: Parlament Europejski
| timmermans.JPG
- Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.
Timmermans przemawiał na rozpoczęciu posiedzenia komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego. Jej tematem przewodnim jest sytuacja praworządności w Polsce.
- Nie interesuje nas polityka, interesują nas rządy prawa - zapewnił Timmermans. Według niego jest to "wartość sama w sobie". - To jest coś, co nas definiuje jako Europejczyków - mówił i tłumaczył, że sądy muszą być niezależne od polityków i wolne od ich nacisków, ponieważ inaczej nie będzie mogło być do nich zaufania.
- Niezależność wymiaru sprawiedliwości to podstawa. Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - stwierdził.
Timmermans nie chciał jednak powiedzieć, co konkretnie planuje obecnie zrobić Komisja Europejska. - Następne kroki będą zależały od kolegium komisarzy UE - stwierdził. Zapewnił jednak, że Komisja Europejska jest "otwarta na dialog" z Polską. - Naszym celem nie jest narzucenie sankcji - zadeklarował.
- Jest jeszcze za wcześnie, żeby sięgnąć po artykuł siódmy (zakładający między innymi sankcje - red.). Obserwujemy jak będzie wyglądać nowe prawo po wecie prezydenta Dudy - powiedział dodatkowo po posiedzeniu komisji Timmermans, rozmawiając z polskimi dziennikarzami.
Oglądaj
Wideo: TVN24 BiS Zamieszanie podczas obrad komisji
Bruksela "nie odpuści"
Podczas swojego końcowego wystąpienia na posiedzeniu wyraźnie zirytowany prosił, aby nie używać w dyskusji argumentu, że wiele państw Unii ma podobne rozwiązania w zakresie sądownictwa do tych, które chce wprowadzić PiS. - Otóż nie ma takich państw. Nigdzie nie ma tak, że minister sprawiedliwości może według własnego widzimisię odwołać sędziego, bez żadnej dodatkowej akceptacji - stwierdził.
Wiceprzewodniczący KE odrzucał też argumenty, jakoby swoimi działaniami Bruksela ograniczała suwerenność Polski. - Nie akceptuję tego - stwierdził. Tłumaczył, że Polska od wieków nie miała tyle wolności, suwerenności i bezpieczeństwa jak dzisiaj, co jest w części efektem istnienia Unii Europejskiej. - Unia Polsce tą suwerenność daje, po tym jak przez wieki jej Polacy nie mieli - stwierdził.
- Czy zostawiamy temat, bo jest politycznie trudny? Nie ma takiej opcji. Konsekwencje dla całej UE byłby zbyt poważne, gdybyśmy to zrobili. W grę wchodzi temat podziału władzy - stwierdził Timmermans. Przestrzegł, że "nie odpuścimy". - Nasze obawy są podzielane na świecie - powiedział Timmermans, przywołując Komisję Wenecką, Radę Europy i organizacje pozarządowe.
Oglądaj
Wideo: TVN24 BiS Całe wystąpienie Fransa Timmermansa
Sugestia spotkania z Kaczyńskim
Podczas debaty wystąpił kilku polskich europosłów, choć ze względu na ich długie wypowiedzi zajmujące dużo czasu, podjęto decyzję o niedopuszczeniu kilku kolejnych do głosu, co wywołało oburzenie części Polaków.
Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej apelował, aby Timmermans szanował suwerenność Polski. - Działania, które pan podejmuje, musi pan realizować w ramach prawa - zaznaczył Jurek.
Europosłanka PiS Barbara Wiśniewska zapewniała, że "miliony Polaków chcą zmian w wymiarze sprawiedliwości" a dotychczas był on "silny wobec słabych i słaby wobec silnych". Ryszard Czarnecki z PiS twierdził, że wiele krajów unijnych ma podobne rozwiązania w sądownictwie jakie chce wprowadzić PiS. Zarzucił krytykom polskiego rządu, że robią to ponieważ ten nie chce przyjmować uchodźców.
Wystąpiła też Barbara Kudrycka z PO, która sugerowała Timmermansowi, żeby może spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim a nie polskimi ministrami. Według niej takie spotkanie mogłoby być bardziej skuteczne. Michał Boni, również z PO, przekonywał, że dziś rządzący "wyrzucają Polskę z Europy" i podważają demokrację. - Nie jest pan sam, są z panem miliony Polaków, które myślą podobne - mówił do Timmermansa eurodeputowany.
Oglądaj
Wideo: TVN24 BiS Uwagi końcowe Fransa Timmermansa
Bruksela przygląda się Polsce
To nie pierwszy raz, gdy Parlament Europejski zajmuje się Polską. W ubiegłym roku odbyło się kilka dyskusji podczas sesji plenarnej. Sama komisja wolności obywatelskich dyskutowała ostatnio o poszanowaniu państwa prawa w Polsce 22 marca.
Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę praworządności od początku 2016 roku, w reakcji na serię zmian w Trybunale Konstytucyjnym przeforsowanych przez PiS. Od tego czasu prowadzone są rozmowy z Warszawą a Bruksela wydała zalecenia, które rząd PiS odrzucił.
W połowie lipca KE ostrzegała, że jest bliska uruchomienia artykułu siódmego traktatu unijnego, dopuszczającego sankcje, w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie. Choć prezydent Andrzej Duda zawetował dwie z czterech kwestionowanych przez Brukselę ustaw, nie zmieniło to nastawienia Komisji Europejskiej. Ta cały czas podkreśla, że w Polsce istnieje systemowe zagrożenie dla praworządności.
Video: Reuters Komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici...Wicepremier Włoch Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd uznał za "niedopuszczalne" słowa komisarza UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre'a Moscoviciego, który stwierdził, że w Europie są "mali Mussolini". "Niech sobie na to nie pozwala" - odparł Di Maio.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 "Wszystkie zarzuty Komisji Europejskiej są odrzucane"20.03 | Polski rząd we wtorek przesłał do Brukseli oficjalną, 20-stronicową odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie praworządności w Polsce z 20 grudnia 2017 roku. Jej treść na antenie TVN24 przybliżył korespondent z Brukseli Maciej Sokołowski.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Relacja korespondenta TVN24 z Brukseli Macieja Sokołowskiego20.03 | Polski rząd we wtorek przesłał do Brukseli oficjalną, 20-stronicową odpowiedź na zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie praworządności w Polsce z 20 grudnia 2017 roku. Jej treść na antenie TVN24 przybliżył korespondent z Brukseli Maciej Sokołowski.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Premier: 8 marca dłuższe spotkanie z Junckerem23.02 | Umówiliśmy się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem na dłuższe spotkanie 8 marca - w piątek poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, "do tego czasu będzie gotowa 'biała księga', gdzie pokażemy analizę naszego podejścia do uwag i rekomendacji Komisji".zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Czaputowicz: zaprosiłem Fransa Timmermansa do Warszawy8.02 | Frans Timmermans skierował prośbę, żeby obniżyć temperaturę sporów w Warszawie, że krytyka sędziów jako całości czasami jest może zbyt ostra. Myślę, że to są ważne uwagi - powiedział Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji w czwartek spotkał się z wiceszefem Komisji Europejskiej i zaprosił go do Warszawy.
zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Timmermans: Za wcześnie na artykuł siódmy31.08 | - Jest jeszcze za wcześnie, żeby sięgnąć po artykuł siódmy (zakładający między innymi sankcje - red.). Obserwujemy jak będzie wyglądać nowe prawo po wecie prezydenta Dudy - powiedział po posiedzeniu komisji PE Frans Timmermans, rozmawiając z polskimi dziennikarzami.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Uwagi końcowe Fransa Timmermansa31.08 | - Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Zamieszanie podczas obrad komisji- Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Karol Karski podczas debaty- Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Jadwiga Wiśniewska podczas debaty31.08 | - Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Bogusław Liberadzki podczas debaty- Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Ryszard Czarnecki podczas debaty- Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Całe wystąpienie Fransa Timmermansa- Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Michał Boni podczas debaty o Polsce31.08 | Eurodeputowany Michał Boni podczas dyskusji o Polsce w komisji europarlamentu.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Marek Jurek podczas debaty w europarlamencie- Działania, które pan podejmuje, musi pan realizować w ramach prawa. KE ma prawo zarzucić Polsce, (..) każdemu krajowi naruszenie wartości unijnych, ale musi ten wniosek złożyć do Rady Europejskiej i cierpliwie czekać na jej werdykt - powiedział Marek Jurek, szef Prawicy Rzeczypospolitej.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Barbara Kudrycka podczas debatyWiceprzewodnicząca Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Barbara Kudrycka podczas debaty.zobacz więcej wideo »
Video: TVN24 BiS Nie wiadomo jakie będą dalsze kroki wobec Polski31.08 | - Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji na Polskę, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki wobec Warszawy w kwestii praworządności. - Nie odpuścimy - zastrzegł Timmermans.zobacz więcej wideo »
Timmermans zapewnia, że Bruksela "nie odpuści" Polsce31.08 | - Nie możemy wrócić do sytuacji, kiedy wyrok sądowy będzie zapadał gdzieś w centrum partyjnym - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, mówiąc o sytuacji w Polsce. Zapewnił, że celem Brukseli nie jest narzucenie sankcji, ale dialog. Jednak na razie nie zdecydowano jeszcze jakie będą dalsze kroki. - Nie odpuścimy - zastrzegł.zobacz więcej wideo »
Wideo: Reuters Komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici stwierdził, że w Europie są "mali Mussolini".
Należy się obawiać, albo raczej cieszyć - że jak mówią tak zrobią. Tam nie jest tak jak w Polsce, że politycy zabawiają zęby językiem bez żadnych praktycznych zamiarów.
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Jacy my nieudani. Zawsze ktoś się o nas bardziej troszczy . Albo Moskwa , albo Katarzyna Wielka a teraz elity w Brukseli . Czy warto mieć własne państwo ?
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili: