tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Spotkanie z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej. Premier przed debatą o budżecie

zobacz więcej wideo »
Spotkanie z przedstawicielami Grupy Wyszehradzkiej. Premier przed debatą o budżecie
Foto: KPRM | Video: tvn24 Budżet to główny temat nieformalnego szczytu unijnych przywódców

W piątek przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli premier Mateusz Morawiecki spotkał się z pozostałymi przywódcami Grupy Wyszehradzkiej. Przekazał im informacje o przebiegu czwartkowej kolacji organizowanej z inicjatywy premiera Belgii - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Szef polskiego rządu bierze w piątek udział w nieformalnym szczycie unijnych przywódców, podczas którego politycy poruszają między innymi kwestie budżetu Unii Europejskiej po 2020 roku oraz zmian w funkcjonowaniu europejskich instytucji.

Przed szczytem premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w koordynacyjnym spotkaniu przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

O kolacji z premierem Belgii

Kancelaria premiera podała, że podczas spotkania V4 szef polskiego rządu przekazał informacje o przebiegu czwartkowej kolacji organizowanej z inicjatywy premiera Belgii Charlesa Michela dla wybranych państw członkowskich, podczas której omawiano wieloletnie ramy finansowe po roku 2020.

"Polska zaprezentowała stanowisko zgodnie z przekazem uzgodnionym przez członków Grupy Wyszehradzkiej podczas szczytu 26 stycznia: warunki, które musi spełniać przyszły budżet (nowe wyzwania, w tym innowacyjność i obronność, powinny być finansowane przez nowe środki, a nie przesunięcia), eliminacja rabatów [zniżek w wysokości składki do unijnego budżetu - red.], uwzględnienie kontrybucji brytyjskiej po 2020 roku oraz przedkładanie jakości budżetu nad tempem prac" - podała KPRM.
 

Projekt dyrektywy o pracownikach delegowanych

Jak dodano, podczas spotkania premier Morawiecki zwrócił też uwagę, że kluczowe jest uzyskanie podpisu i poparcia jak największej liczby państw członkowskich dla stanowiska w sprawie projektu dyrektywy o pracownikach delegowanych.

"Premierzy Grupy Wyszehradzkiej zgodzili się z potrzebą wsparcia tej inicjatywy przez inne państwa like-minded [prezentujące podobne stanowiska - red.]. Uzgodniono, że terminem na uzyskanie dodatkowych podpisów i ewentualnych drobnych, niezbędnych do uzyskania poparcia modyfikacji treści pisma, będzie maksymalnie tydzień" - wskazała kancelaria premiera.

Szczyt unijnych przywódców

Podczas piątkowego szczytu unijni przywódcy poza przyszłym budżetem unijnym debatują też o kwestiach instytucjonalnych, w tym o składzie Parlamentu Europejskiego po wyborach w 2019 roku i ewentualnych listach ponadnarodowych.

Inną kwestią, którą zajmą się liderzy Unii Europejskiej, będzie propozycja "wiodących kandydatów" procedury znanej jako "Spitzenkandidaten", w ramach której europejskie partie polityczne miałyby wskazywać swoich pretendentów do objęcia stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Choć zarówno Komisja Europejska, jak i Parlament Europejski mocno popierają ten pomysł, budzi on sprzeciw wielu stolic.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje