tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Uciekła z kraju, ma "wiele dowodów" na korupcję władzy

Była prokurator generalna Wenezueli Luisa Ortega Diaz, która uciekła z kraju i w środę w Brazylii wzięła udział w konferencji oskarżycieli publicznych z krajów Mercosur, powiedziała, że w jej kraju umiera praworządność. Jak dodała, ma dowody na korupcję władzy.

- To, co dzieje się w Wenezueli, to śmierć praworządności. Stabilność całego regionu jest zagrożona - ostrzegła Ortega Diaz podczas ceremonii otwarcia konferencji.

- Grożono mi śmiercią i jeśli coś się przydarzy, odpowiedzialny będzie wenezuelski rząd - dodała, podkreślając, że jest osobą "prześladowaną ze względów politycznych".

- Mam wiele dowodów (...), które podają w wątpliwość [uczciwość - przyp. red] wysokiej rangi wenezuelskich polityków, włącznie z prezydentem republiki - oznajmiła.

Dochodzenie w sprawie łapówki

Ortega Diaz powtórzyła też zarzuty, które sformułowała już wcześniej. Jej zdaniem, prezydent Nicolas Maduro pozbawił ją funkcji, by zablokować dochodzenie w sprawie wartej niemal 100 milionów dolarów łapówki, którą prezydent i jego bliscy współpracownicy mieli otrzymać od brazylijskiego koncernu Odebrecht.

Jak wyjaśnia AFP, Odebrecht zamieszany jest w skandal korupcyjny, który wstrząsnął całą Ameryką Łacińską i polegał między innymi na wręczaniu łapówek politykom.

Prokurator generalny Brazylii Rodrigo Jano podkreślił, że osobiście zaprosił Ortegę Diaz na konferencję do stolicy Brazylii. Dodał, że jej zdymisjonowanie prowadzi do erozji niezależności sądów w Wenezueli.

Prokurator generalny Paragwaju Javier Diaz Veron zwracając się do Ortegi Diaz powiedział: - Uznajemy cię za obecną prokurator generalną Wenezueli. Możesz liczyć na poparcie wszystkich prokuratur w regionie.

Prezydent chce listu gończego

Prezydent Maduro mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że chce, by była prokurator generalna Luisa Ortega Diaz była ścigana międzynarodowym listem gończym. Dodał, że wraz z mężem ucieka ona przed wenezuelskim wymiarem sprawiedliwości, a ponadto współpracowała z USA, by zaszkodzić jego rządowi.

Prokurator generalna Wenezueli, która otwarcie krytykowała Maduro i ogłosiła, że dokonuje on zamachu na konstytucję, została zdymisjonowana na początku sierpnia. W piątek uciekła wraz z mężem do Bogoty. AFP podaje, że nie wiadomo, dokąd ostatecznie uda się Ortega Diaz.

Mercosur to organizacja gospodarcza zrzeszająca grupę państw Ameryki Łacińskiej, tworzących strefę wolnego handlu. 5 sierpnia kraje założycielskie bloku - Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj - zawiesiły bezterminowo Wenezuelę w prawach członkowskich, oskarżając prezydenta Maduro o łamanie praw człowieka.

11 krajów Ameryki Łacińskiej, ONZ, Unia Europejska, Kanada i USA potępiły "zerwanie z demokracją" w Wenezueli.

Izolowany na arenie międzynarodowej Maduro ma jeszcze jednego "sojusznika wagi ciężkiej - Rosję" - przypomina AFP.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Protesty w Wenezueli

Wenezuela protestuje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje