tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Białoruś i Chiny zwierają szyki. W walce z "kolorowymi rewolucjami"

Prezydenci Chin i Białorusi - Xi Jinping i Alaksandr Łukaszenka - podczas spotkania w Pekinie poinformowali o zamiarze utworzenia białorusko-chińskiej grupy roboczej do walki z kolorowymi rewolucjami. Grupa miałaby także przeciwdziałać terroryzmowi - dodał Łukaszenka, którzy uczestniczył w Forum Pasa i Szlaku.

"Utworzenie wspólnej stałej grupy roboczej do walki z kolorowymi rewolucjami i przeciwdziałania terroryzmowi międzynarodowemu, wewnętrznym separatyzmom i ekstremizmom religijnym będzie stanowić nowy impuls do współpracy w tych sferach" – przytacza we wtorkowej depeszy oświadczenie prezydenta Białorusi państwowa agencja informacyjna BiełTA.

Alaksander Łukaszenka zakończył trzydniową wizytę w ChRL spotkaniem z prezydentem Xi Jinpingiem. Przywódca białoruski uczestniczył w Forum Pasa i Szlaku, spotkał się także z innymi przedstawicielami chińskich władz oraz biznesu.

Współpraca z Pekinem

Łukaszenka stwierdził, że "Białoruś ze wszech miar popiera gotowość Chin do ochrony pokoju na całym świecie" i zamierza zwiększyć współpracę z tym krajem w zakresie bezpieczeństwa.

Dotyczy to między innymi rozwijania współpracy wojskowej, w tym w zakresie modernizacji białorusko-chińskich systemów rakietowych Polonez i tworzenia nowych rodzajów uzbrojenia.

W trakcie wizyty białoruskiego przywódcy w Chinach informowano o podpisaniu ramowych porozumień gospodarczych i memorandów, między innymi dotyczących chińskich inwestycji w białoruski sektor spożywczy, możliwości udzielenia przez Pekin kredytu w wysokości 1 mld dolarów na modernizację białoruskich rafinerii, a także o chęci wprowadzenia wzajemnego ruchu bezwizowego do 30 dni.

Dziesiąta wizyta

Łukaszenka podczas spotkań w Pekinie podkreślał atrakcyjność Białorusi dla chińskich inwestycji i znaczenie dwustronnych relacji dla gospodarki białoruskiej. Mówił również o tym, że "Białoruś jako pierwsza w Europie i jako jeden z pierwszych krajów na świecie nie tylko popierała ideę Pasa i Szlaku, lecz włączyła się w jej realizację na swoim terytorium".

Podczas pobytu w Chinach Łukaszenka odbył także dwustronne rozmowy między innymi z prezydentami Turcji i Pakistanu.

Białoruskie media przypominają, że zakończony właśnie pobyt Łukaszenki w Chinach to już jego dziesiąta wizyta w tym kraju, odkąd pełni urząd prezydenta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje