"Bez Stalingradu nie byłoby zwycięstw"

Aktualizacja:

- Bez Stalingradu nie byłoby późniejszych zwycięstw, nie byłoby wygranej wojny, nie byłoby wolności dla Europy - powiedział Dimitrij Miedwiediw na obchodach 65. rocznicy zwycięstwa pod Stalingradem.

- Osiągnięcie Stalingradu będzie na wieki zapisane w annałach naszego kraju - powiedział wicepremier i murowany kandydat do przejęcia schedy po Władimirze Putinie.

- Musimy zrobić wszystko, by upewnić się, że wspomnienie bitwy stalingradzkiej i Wielkiej Wojny Ojczyźnianej na zawsze pozostanie w sercach i umysłach ludzi - stwierdził Miedwiediew podczas obchodów w Wołgogradzie, który wcześniej nosił dumną nazwę Stalingrad.

Najważniejsze bitwa w historii świata

Zdaniem wielu historyków, bitwa pod Stalingradem była najważniejszą bitwą w historii świata. Rosjanie stracili w bitwie ponad sto tysięcy żołnierzy (nikt dokładnie nie wie, ile), Niemcy - ponad 200 tysięcy ludzi. Zginęło też ponad 40 tys. mieszkańców miasta.

Trudno się dziwić wielkim żniwom, jakie zebrała śmierć, bo walki w mieście toczono o każdy dom. Często zdarzało się tak, że całymi walczący żołnierze znajdowali się tylko o kilka metrów od siebie, a linia frontu przebiegała wzdłuż niewidzialnej linii biegnącej między salonem a kuchnią. Śmierć przychodziła też po cichu - tysiące walczących po obu stronach zamarzło lub zmarło z wycerpania.

Bitwa o Stalingrad trwała 199 dni. Skończyła się 2 lutego 1943 roku, po tym jak feldmarszałek Friedrich Paulus dowodzący niemiecką VI Armią poddał resztki swoich wojsk. Byli wyziębieni i głodni, ledwie trzymali się na nogach. W niczym nie przypominali żołnierzy, którzy w 1941 roku ruszyli przez niezmierzone rosyjskie stepy.

Próby przerwania okrążenia podejmowane przez niemieckie dowództwo okazały się nieskuteczne. Powietrzny most, mający zapewnić Wehrmachtowi zaopatrzenie, też nie funkcjonował sprawnie. Także próba skłonienia Paulusa do samobójstwa (przez Hitlera) nie udały się. Dowódca został jeńcem wojennym, a wraz z nim 100 tysięcy jego żołnierzy.

To był cios dla nazistowskiej propagandy, dla niemieckich wojsk i początek odwrotu, który skończył się kapitulacją w Brelinie.

Źródło: RussiaToday.ru