"Nie było oficjalnego zaproszenia", ale delegacja rosyjska będzie w Auschwitz


Nie było oficjalnego zaproszenia na uroczystości w Auschwitz, a jedynie list - oświadczył w środę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Rosji na rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu nie będzie zatem reprezentował prezydent Władimir Putin. Początkowo Moskwa zamierzała wysłać jedynie swojego ambasadora w Polsce, we wtorek podniosła jednak rangę delegacji na rocznicę.

Ławrow był w środę pytany o nieobecność prezydenta Rosji Władimira Putina na uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Rosyjski minister oznajmił, że "nie było oficjalnego zaproszenia, a był jedynie list od dyrekcji muzeum i komitetu oświęcimskiego". - Na takie zaproszenie można nie odpowiadać - oświadczył.

Ławrow zapowiedział jednak, że Rosja będzie reprezentowana podczas uroczystości rocznicowych. - Nigdy nie zapomnimy tych tragicznych, a jednocześnie heroicznych stronic II wojny światowej - podkreślił. Minister oznajmił też, że Rosja docenia to, w jaki sposób w tych dniach w Warszawie i Krakowie obchodzono rocznice wyzwolenia tych miast przez Armię Czerwoną.

Ławrow nie powiedział jednak w środę, kto będzie reprezentował Rosję.

Muzeum Auschwitz: przyjedzie Iwanow

Muzeum Auschwitz podało we wtorek, że do Oświęcimia na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu do Oświęcimia przyjedzie szef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow. Oznacza to, że Rosja podniosła rangę delegacji, bo dotychczas anonsowano, że na czele delegacji tego kraju będzie stał ambasador w Polsce Siergiej Andriejew.

W ubiegły wtorek rosyjska agencja Interfax podała, że na uroczystości nie przyjedzie prezydent Władimir Putin. Jego rzecznik Dmitrij Pieskow wskazywał, że Kreml nie otrzymał oficjalnego zaproszenia. - Generalnie, na podobne imprezy, o ile dobrze rozumiemy, nie rozsyła się oficjalnych zaproszeń - oświadczył Pieskow.

Muzeum: nikt nie dostał zaproszenia

Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel wyjaśniał, że organizatorzy uroczystości – Międzynarodowa Rada Oświęcimska oraz placówka, którą reprezentuje - nie wysyłali zaproszeń, lecz informację o obchodach z pytaniem o rangę delegacji danego kraju, która weźmie w nich udział.

Jak dodał takie informacje zostały skierowane do przedstawicielstw dyplomatycznych krajów UE, a także państw wspierających Fundację Auschwitz-Birkenau, wśród których jest Rosja, a także m.in. Argentyna, Izrael, Kanada, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Turcja i Watykan. Łącznie poinformowano blisko 50 państw.

Cytowane wówczas przez agencję Reuters źródła podały, że na przygotowaniach do rocznicy wyzwolenia Auschwitz cieniem położył się konflikt na Ukrainie, który spowodował najpoważniejszy od czasów zimnej wojny kryzys w stosunkach między Rosją a Zachodem.

Delegacje z całego świata

Według dotychczasowych informacji w uroczystościach weźmie udział 11 prezydentów, m.in. Francji Francois Hollande, Niemiec Joachim Gauck, Ukrainy Petro Poroszenko, Słowacji Andrej Kiska i Polski Bronisław Komorowski. Będą koronowane głowy z Belgii – król Filip I z królową Matyldą, a także Holandii – król Willem–Alexander z królową Maximą. Stolicę Apostolską reprezentował będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przyjadą też m.in. przedstawiciele Argentyny, Australii, Czech, Kanady, Norwegii, Nowej Zelandii, Serbii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Węgier.

Głównymi bohaterami uroczystości rocznicowych będzie ok. 300 byłych więźniów Auschwitz. Wśród nich ponad stu przyjedzie dzięki wsparciu m.in. Światowego Kongresu Żydów. Podobnej wielkości będą grupy byłych więźniów z Polski, a także ocaleni z Auschwitz, którzy przyjadą razem z państwowymi delegacjami.

Obóz Auschwitz-Birkenau

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r. aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ostatnich latach corocznie odwiedza je prawie 1,5 miliona osób z całego świata. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Autor: pk/ja / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty: