tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Niemcy wybrali

Partia Schulza domaga się kluczowego resortu

W przypadku utworzenia koalicji z blokiem partii chadeckich CDU/CSU szef SPD Martin Schulz chce dla swojej partii teki ministra finansów - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik kół gospodarczych "Handelsblatt". Resort ten był dotychczas w gestii CDU.

- Celem jest federalne ministerstwo finansów - miał według "Handelsblatta" powiedzieć Schulz w środę podczas spotkania z posłami SPD z Zagłębia Ruhry.

Uważany za kluczowy w rządzie resort finansów od objęcia przez Angelę Merkel w 2005 roku stanowiska kanclerza pozostawał w gestii CDU. Zrównoważony budżet Niemiec uważany jest za jedno z głównych osiągnięć jej rządu ostatnich kilkunastu lat.

Opory przeciwko koalicji z Merkel

Ostatnio kierował tym ministerstwem Wolfgang Schaeuble, a po powołaniu go na stanowisko szefa Bundestagu jego obowiązki komisarycznie pełni zaufany współpracownik Merkel, Peter Altmaier.

Pierwsze spotkanie liderów CDU, CSU i SPD w sprawie utworzenia koalicji odbyło się w zeszłą środę. Obie partie wyraziły zgodę na podjęcie rozmów o utworzeniu rządu. Do następnego spotkania w gronie szefów trzech partii ma dojść w najbliższą środę. Na początek stycznia zaplanowano pierwsze rozmowy sondażowe.

W SPD są silne opory przeciwko koalicji z Merkel. Część socjaldemokratów uważa, że ich partia straciła w minionych czterech latach na współpracy rządowej z chadekami, a kontynuowanie koalicji może być "gwoździem do trumny" dla SPD. Partia Schulza rozważa możliwość tolerowania rządu mniejszościowego Merkel, na co jednak nie zgadzają się CDU i CSU.

Zmiana zdania

W wyborach do Bundestagu z 24 września CDU i CSU uzyskały wynik znacznie poniżej oczekiwań - 32,9 proc. Próba stworzenia koalicji z FDP i Zielonymi, nazywanej "jamajską" od barw symbolizujących te partie, nie powiodła się.

W tej sytuacji chadecy zaproponowali rozmowy o koalicji SPD. Po wyborach socjaldemokraci zapowiedzieli przejście do opozycji, jednak pod wpływem prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera zmienili zdanie i wyrazili wstępną gotowość do spotkania z CDU i CSU.

Od ukonstytuowania się nowego Bundestagu 24 października rząd Merkel sprawuje swoje obowiązki komisarycznie, co ogranicza jego możliwości podejmowania decyzji, szczególnie w sprawach międzynarodowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Niemcy wybrali

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje