tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

BBC: Iran buduje stałą bazę wojskową na terytorium Syrii

BBC: Iran buduje stałą bazę wojskową na terytorium Syrii
Foto: Mohammad Rafiei Movahed / Tasnim News Agency/CC BY 4.0 Wspierane przez Iran oddziały walczyły m.in. w mieście Dajr az-Zaur

W okolicach Damaszku powstaje stała irańska baza wojskowa - twierdzi brytyjska BBC powołując się na własne źródła w zachodnich służbach wywiadowczych oraz zdjęcia satelitarne. Informacje te pojawiają się w czasie, gdy na Zachodzie rosną obawy dotyczące wzrostu irańskich wpływów w Syrii.

BBC nie ujawnia tożsamości swojego informatora, ani tego, w którego państwa służbach wywiadowczych on pracuje.

Syryjska trasa do Hezbollahu

Obiekt stworzony przez irańską armię ma znajdować się w miejscu używanym obecnie przez syryjskie siły zbrojne na przedmieściach El-Kishwah, 14 kilometrów na południe od Damaszku.

Na zdjęciach satelitarnych ze stycznia, maja i października, które pozyskała BBC, widać postępy w prowadzonych tam pracach budowlanych. Na miejscu powstało już około 20 dużych i niewysokich budynków, które przypuszczalnie mogłyby służyć do kwaterowania żołnierzy oraz trzymania pojazdów.

BBC zaznacza jednak, że niemożliwe jest niezależne zweryfikowanie przeznaczenia widocznych na zdjęciach budynków, podobnie jak rzeczywistej obecności tam irańskich wojskowych.

Iran oskarżany jest przez rywalizujące z nim państwa regionu o próbę ustanowienia w Syrii trasy zaopatrzenia łączącej go ze wspieranymi od lat przez Teheran szyickimi bojówkami Hezbollahu w Libanie.

Irańskie siły na syryjskiej ziemi

Iran od początku wojny domowej w Syrii w 2011 roku wspiera reżim Baszara al-Asada i stopniowo zwiększa swoją fizyczną obecność na terytorium jego państwa. Finansowane przez Teheran szyickie formacje zbrojne były bezpośrednio zaangażowane w walki, na terytorium syryjskim walczyć mają również członkowie Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, drugiej - obok narodowej - armii Iranu.

W pierwszych dniach listopada, jak przypomina BBC, w odbitym z rąk bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego mieście Dajr az-Zaur widziany był nawet dowódca Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, generał Kasim Sujemani.

O zamiarach Iranu stworzenia własnej bazy wojskowej w Syrii w ostatnich dniach ostrzegał m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu. - Izrael nie pozwoli, by tak się stało - podkreślał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Irańsko - saudyjska wojna nerwów

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje