tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Katalonia chce niepodległości

"To godzina ludu". Rozpędzono protest separatystów w Barcelonie

Funkcjonariusze policji rozpędzili w piątek rano kilkaset osób, które manifestowały w Barcelonie przed gmachem Sądu Najwyższego Katalonii (TSJC) swoje poparcie dla niepodległości tego regionu. Zatrzymano 12 osób.

Jak poinformowało w komunikacie szefostwo katalońskiej policji, tzw. Mossos d'Esquadra, zatrzymano osoby, które nie chciały wykonywać poleceń funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

"Zatrzymajmy zamach stanu"

"Manifestanci całkowicie zablokowali wejście do budynku TSJC, siadając na prowadzących do niego schodach. Niektórzy z nich przykuli się łańcuchami do bramy wejściowej" - przekazało źródło w policji, zaznaczając, że podczas interwencji chwilowo został wstrzymany ruch na ulicach sąsiadujących z budynkiem sądu.

W wyniku manifestacji na ponad godzinę zablokowano wejście do TSJC. Uczestnicy blokady wznosili okrzyki przeciwko władzom w Madrycie. Część z nich przybyła na protest z transparentami, na których widniały hasła "To godzina ludu" i "Zatrzymajmy zamach stanu".

Żądają uwolnienia liderów separatyzmu

Piątkowa blokada odbyła się z inicjatywy separatystycznej organizacji o nazwie Komitety Obrony Republiki (CDR). Na portalach społecznościowych CDR wezwały do uczestnictwa w proteście zwolenników odłączenia się Katalonii od Hiszpanii. W zaproszeniu do udziału w manifestacji mówiono o "akcji-niespodziance".

Jak wyjaśnili organizatorzy protestu, jego celem było zażądanie uwolnienia osób przetrzymywanych w aresztach z powodu dążeń separatystycznych. Od listopada w aresztach w Madrycie przebywają czterej politycy z Katalonii opowiadający się za niepodległością regionu, w tym były wicepremier Oriol Junqueras.

Z kolei były premier Katalonii Carles Puigdemont wraz z czworgiem swoich ministrów przebywa w Belgii. Zapowiedzieli oni, że w najbliższym czasie nie zamierzają wracać do Hiszpanii z obawy przed aresztowaniem.

Kolejny nakaz zatrzymania

W środę Sąd Najwyższy w Madrycie wydał nakaz zatrzymania byłej deputowanej separatystycznej Kandydatury Jedności Ludowej (CUP) Anny Gabriel, gdyż nie odpowiedziała na wezwanie na przesłuchanie. Także ta lewicowa polityk, która od kilku dni przebywa w Szwajcarii, zapowiedziała, że nie wróci do kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Katalonia chce niepodległości

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
pirat2

Podwójne standardy, we Włoszech rozgonili dużą demonstracje i to to używając siły, a u nas nie wolno nawet znieść demonstrantów na chodnik.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje