"Barbarzyńska przemoc". Opozycja wzywa do dalszych protestów


Centroprawicowe opozycyjne partie w Albanii, które w niedzielę ponownie zorganizowały antyrządową demonstrację, wzywają do przeprowadzenie w poniedziałek ogólnokrajowego protestu. W sobotę w stołecznej Tiranie doszło do starć protestujących z policją.

Opozycja pod wodzą centroprawicowej Albańskiej Partii Demokratycznej oskarża socjalistyczny rząd Ediego Ramy o korupcję i powiązania z przestępczością zorganizowaną. Rządzący odrzucają te oskarżenia. Liderzy opozycji w niedzielę wyrazili sprzeciw wobec aresztowania wysokiego rangą przedstawiciela Partii Demokratycznej podczas sobotniej demonstracji.

- Barbarzyńska przemoc w stosunku do setek protestujących (...) jutro otrzyma proporcjonalną odpowiedź od zdeterminowanego i zjednoczonego narodu - powiedział w niedzielę szef Partii Demokratycznej Lulzim Basha, zwracając się do setek swoich zwolenników zebranych przed komisariatem policji w Tiranie. Sobotnie zachowanie protestujących, którzy rzucali w stronę policji i budynków rządowych m.in. koktajle Mołotowa i petardy, potępił w niedzielę na konferencji prasowej premier. - Albania jest zniszczona - ocenił. W niedzielę policja w Tiranie podała, że za akty przemocy wymierzone w policję i budynki rządowe aresztowano 50 osób. Rama wyraził poparcie dla działań policji z wyjątkiem "trwającego dwie-trzy sekundy incydentu, kiedy dwóch policjantów użyło pałek". Premier odwołał się do demonstracji z 2011 roku, kiedy funkcjonariusze wysłani na ulice przez rząd Partii Demokratycznej zastrzelili kilku zwolenników Partii Socjalistycznej, będącej wówczas w opozycji. - Nie jesteśmy nimi - oświadczył.

Sobotnią przemoc w Tiranie potępiła ambasada USA w Albanii i OBWE. Delegatura UE w Albanii zaapelowała o spokój i wezwała "protestujących i ich politycznych liderów do odpowiedzialności i powściągliwości".

Albańczycy na BałkanachPAP

Wielotygodniowe protesty

Antyrządowe demonstracje w Albanii trwają od 16 lutego. Postkomunistyczna Albańska Partia Socjalistyczna Ediego Ramy jest skłócona z Albańską Partią Demokratyczną od czasu upadku komunizmu w Albanii przed prawie trzema dekadami. Od 2009 r. Albania jest członkiem NATO, a od 2014 r. ma status kandydata do UE. Jednak negocjacje akcesyjne mają rozpocząć się najwcześniej pod koniec bieżącego roku z powodu opieszałości władz albańskich we wdrażaniu niezbędnych reform.

Autor: mtom / Źródło: PAP