tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dramat Rohindżów

Chcą przenieść muzułmańskich uchodźców. Tłoczą się w prowizorycznych obozach

Chcą przenieść muzułmańskich uchodźców. Tłoczą się w prowizorycznych obozach
Foto: REUTERS/Mohammad Ponir Hossain | Video: Reuters Archive W Birmie regularnie dochodzi do aktów przemocy na tle religijnym

Władze Bangladeszu coraz intensywniej pracują nad planem relokacji muzułmańskiej ludności Rohingya, w tym uciekinierów przed prześladowaniami w Birmie. Tłoczą się oni w prowizorycznych obozach na południowym wybrzeżu – poinformował szef dyplomacji Bangladeszu.

Jak zaznaczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Bangladeszu Abul Hasan Mahmud Ali w swym wykładzie dla 60 dyplomatów akredytowanych w tym państwie i organizacji charytatywnych, władze chciałyby relokować mniejszość Rohingya na jedną z wysp we wschodniej części kraju.

Problem w tym, że planowane miejsce przesiedlenia mniejszości nie jest w żaden sposób gotowe na jej przyjęcie – wskazuje agencja Associated Press. Ponadto – na wyspę tę dotrzeć można tylko łodzią, a jej powierzchnia często jest zalewana przez powodzie.

Prześladowania muzułmanów

Ocenia się, że w Bangladeszu żyje 300 tys. przedstawicieli mniejszości Rohingya. Są wyznawcami islamu. Dodatkowo 66 tys. przybyło do tego kraju od października ub.r. uciekając przed prześladowaniami i przemocą w głównie buddyjskiej Birmie.

Birmańska armia zintensyfikowała ostatnio operacje w regionie, w którym żyje spora część tamtejszych Rohingya i gdzie często dochodzi do starć na tle wyznaniowym. W 2012 roku w wyniku takich zamieszek zginęło ponad 200 osób, głównie Rohingya, a dach nad głową straciło 100 tys. ludzi.

Chociaż wielu przedstawicieli mniejszości Rohingya żyje w Birmie od pokoleń, nie mają obywatelstwa i przez stanowiących większość obywateli buddystów są uważani za nielegalnych imigrantów przybyłych z sąsiedniego Bangladeszu. Żyją w ubóstwie, mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, rynku pracy, edukacji. Nie mają swobody poruszania się.

Ponad 100 tys. Rohingya wciąż mieszka w obozach dla przesiedlonych w Arakanie w Birmie, do których trafili po starciach sprzed czterech lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dramat Rohindżów

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje