tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Iraccy Kurdowie chcą niepodległości

Kolejne restrykcje Bagdadu wobec Kurdystanu

Iracki rząd ogłosił w poniedziałek, że złożył pozew do prokuratury przeciwko organizatorom referendum w sprawie niezależności Kurdystanu, i że zamierza objąć kontrolą tamtejszych operatorów telefonii komórkowej.

Dokładnie dwa tygodnie po referendum w irackim Kurdystanie premier Hajdar al-Abadi przewodniczył posiedzeniu rządowej komisji do spraw bezpieczeństwa narodowego, obejmującej wysokiej rangi przedstawicieli służb bezpieczeństwa.

Kontrola operatorów telefonii komórkowych

Wydany po spotkaniu komunikat głosi, że prokuraturze przekazano listę osób zaangażowanych w kurdyjskie referendum. Poinformowano, że zostaną wobec nich zastosowane "środki prawne". Tożsamości znajdujących się na liście osób nie ujawniono.

Opublikowany przez urząd irackiego premiera komunikat dodaje, że kontroli mają zostać poddani operatorzy telefonii komórkowych, których siedziby znajdują się na terenie irackiego Kurdystanu. Nie podano jednak żadnych szczegółów na temat sposobu kontroli oraz zakresu podjętych działań.

"Rządowa komisja do spraw bezpieczeństwa narodowego postanowiła, że wszystkie małe sieci komórkowe muszą się znajdować pod kontrolą federalną i ich siedziby powinny zostać przeniesione do Bagdadu" - czytamy w dokumencie.W rządowym komunikacie nie zostały wyszczególnione konkretne nazwy firm, ale przypuszcza się, że może tu chodzić o Korek i Asiacell, które mają swoje siedziby w stolicy Autonomicznego Regionu Irackiego Kurdystanu, Irbilu, oraz w kurdyjskim mieście As-Sulajmanijja. Trzeci iracki operator, Zain, ma swoją siedzibę w Bagdadzie.

Referendum w Kurdystanie

Są to kolejne restrykcje wprowadzone przeciwko Regionalnemu Rządowi Kurdystanu po przeprowadzonym 25 września referendum w sprawie niezależności irackiego Kurdystanu. Wcześniej iracki rząd zamknął przestrzeń powietrzną nad tym regionem dla międzynarodowej komunikacji lotniczej oraz zażądał od władz kurdyjskich przekazania mu kontroli nad tamtejszymi lądowymi przejściami granicznymi. Z poniedziałkowego komunikatu wynika, że pozostaje to nadal w mocy.

W referendum z 25 września zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za niepodległością Kurdystanu. Władze centralne Iraku uznały referendum za niekonstytucyjne i nielegalne. Sprzeciwiły mu się także Turcja oraz Iran i Syria, w których mieszka liczna mniejszość kurdyjska i które obawiają się nasilenia tendencji separatystycznych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Iraccy Kurdowie chcą niepodległości

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje