tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Awaria w ukraińskiej elektrowni atomowej

Awaria w ukraińskiej elektrowni atomowej
Foto: wikipedia.org Ukraińska elektrownia atomowa w obwodzie mikołajowskim

Jeden z trzech reaktorów jądrowych w elektrowni w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy został wyłączony po awarii kabla elektrycznego - podało we wtorek Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, zapewniając, że nie doszło do żadnego wycieku substancji radioaktywnych.

"Zniszczenie głównego transformatora reaktora nr 2 wywołało przerwanie linii wysokiego napięcia, co spowodowało włączenie się systemu alarmowego reaktora" - wyjaśnia ministerstwo w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

"Zmniejszono moc reaktora do poziomu minimalnego i odcięto system dystrybucji elektryczności" - dodano. Jak zapewniono w komunikacie, "poziom promieniowania i groźba wycieku w elektrowni nuklearnej są w normie".

15 działających reaktorów

Na Ukrainie działa 15 reaktorów atomowych w elektrowniach: właśnie obwodzie mikołajowskim (80 km od Mikołajowa), w Równem na zachodzie kraju, w Chmielnickim w centrum, oraz w Zaporożu (wschód). Elektrownia w okolicach Mikołajowa została uruchomiona w latach 80. XX wieku.

Piąta elektrownia - w Czarnobylu na północ od Kijowa - została zamknięta po katastrofie w 1986 r., w wyniku której skażeniu uległo ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni.

jak//gak/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje