tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Bez USA świat może mieć problemy. Australia wzywa Waszyngton do zaangażowania

Bez USA świat może mieć problemy. Australia 
wzywa Waszyngton do zaangażowania
Foto: US Navy | Video: US Navy Pokazowa formacja amerykańskich i japońskich okrętów w Azji

Tylko, kiedy "najbardziej innowacyjny i najpotężniejszy" kraj świata jakim są Stany Zjednoczone będzie zaangażowany w rozwiązywanie konfliktów i sporów, porządek międzynarodowy się utrzyma - czytamy w opublikowanym dokumencie australijskiego rządu.

W liczącej 115 stron "Białej Księdze" zawierającej wytyczne dla polityki zagranicznej Australii podkreślono, że wzrost tendencji izolacjonistycznych w Stanach Zjednoczonych byłby szkodliwy dla porządku światowego.

"Silne i trwałe zaangażowanie USA"

"Australia uważa, że międzynarodowe wyzwania będzie można skutecznie rozwiązywać tylko wówczas kiedy najbogatszy, najbardziej innowacyjny i najpotężniejszy kraj na świecie będzie zaangażowany w ich rozwiązywanie" - głosi dokument.

"Silne i trwałe zaangażowanie USA na arenie międzynarodowej ma podstawowe znaczenie dla międzynarodowej stabilizacji i dobrobytu. Bez takiego zaangażowania skuteczność i liberalny charakter porządku światowego będzie słabnąć" - stwierdzili autorzy dokumentu.

Wezwali USA do budowy silnej pozycji w Azji i wzmocnienia współpracy z "podobnie myślącymi" partnerami. Równocześnie ostrzegli przed rosnącymi wpływami Chin w regionie.

Trump złym znakiem dla Australii?

Oceniono, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA był krokiem w kierunku bardziej izolacjonistycznego świata, który może nie być korzystny dla zorientowanej na eksport gospodarki Australii.

Wkrótce po objęciu urzędu Trump wycofał USA z Partnerstwa Transpacyficznego twierdząc, iż nie jest ono korzystne dla interesów amerykańskich.

Australia jest jednym z najbliższych sojuszników USA w regionie Azji i Pacyfiku. W ostatnich latach nawiązała bliskie kontakty gospodarcze z coraz silniejszymi Chinami, ale Pekin traktuje podejrzliwie bliską współpracę wojskową Australii z USA.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje