Milczy w sprawie czystek, chcą jej odebrać Nobla. "Nie można"


Pokojowa Nagroda Nobla, przyznana w 1991 roku ówczesnej przywódczyni demokratycznej opozycji w Birmie, Aung San Suu Kyi, nie może jej zostać odebrana - oznajmił Norweski Instytut Noblowski w wydanym w piątek oświadczeniu.

Ani testament Alfreda Nobla, ani regulamin Fundacji Noblowskiej nie przewidują możliwości odebrania wyróżnienia laureatowi - podkreślono.

Ponad 386 tysięcy osób podpisało się dotychczas pod internetową petycją, której inicjatorzy domagają się odebrania Suu Kyi pokojowego Nobla w związku z prześladowaniem muzułmańskiej mniejszości Rohindża w jej kraju.

Suu Kyi otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za "pozbawioną przemocy walkę o demokrację i prawa człowieka" za rządów wojskowej junty w Birmie, gdy spędziła łącznie około 20 lat w więzieniu i areszcie domowym.

Autorzy internetowej petycji wskazują jednak, że Suu Kyi "nie zrobiła dotąd dosłownie nic, by zapobiec tej zbrodni przeciwko ludzkości w jej kraju" i w konsekwencji "wielu Rohindżów uciekło z domów i utknęło na granicy Birmy z Bangladeszem".

"Jeśli laureat (Pokojowej Nagrody Nobla) nie może utrzymać pokoju, to dla dobra samego pokoju należy tę nagrodę zwrócić lub ją odebrać. (...) Tylko ci, którzy na poważnie podchodzą do zadania ochrony pokoju na świecie, zasługują na tak pożądane wyróżnienie" - podkreślono w petycji.

Suu Kyi milczy

Mniejszość Rohindża pokładała ogromne nadzieje w Suu Kyi. Uważana powszechnie za najważniejszą osobę w państwie szefowa MSZ Birmy niechętnie jednak zabiera głos w tej sprawie.

Przyciśnięta ostatnio przez reporterów, opowiedziała się po stronie wojska i stwierdziła, że muzułmanie z tej grupy nielegalnie zasiedlają Birmę. Dodała, że rząd próbuje chronić wszystkich w stanie Rakhine, nie odniosła się jednak bezpośrednio do ucieczki tej społeczności.

- Nie, to nie są czystki etniczne - powiedziała z kolei w wywiadzie z 2013 roku, pytana o prześladowania muzułmanów w Birmie.

Suu Kyi wolność odzyskała w 2010 roku, na rok przed samorozwiązaniem się junty, a w 2015 roku, w pierwszych pełnych i wolnych wyborach parlamentarnych, kierowana przez nią partia, Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), zdobyła kontrolę nad parlamentem i rządem. Suu Kyi pełni w nim wpływową funkcję szefowej MSZ i jest powszechnie uważana za faktyczną przywódczynię kraju.

"Należy tę nagrodę zwrócić lub ją odebrać"

Tymczasem od końca sierpnia w Birmie armia prowadzi brutalną kontrofensywę w stanie Rakhine (daw. Arakan) przeciw rebeliantom z mniejszości muzułmańskiej Rohingja. Według ONZ w walkach mogło zginąć dotąd około 1000 osób, w większości Rohindżów, a 270 tysięcy z nich uciekło do sąsiedniego Bangladeszu. Rohindżowie, którym udało się uciec z Birmy, utrzymują, że wojsko pali ich wioski i zabija, próbując w ten sposób wypędzić ich z kraju.

Norweski Instytut Noblowski to instytucja pomocnicza Norweskiego Komitetu Noblowskiego, odpowiedzialna m.in. za wspieranie Komitetu w pracach nad wyborem laureatów pokojowego Nobla i organizację ceremonii wręczenia tej nagrody.

Autor: pk/adso / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: