Atak na Wielki Meczet. Iran oferuje pomoc


Iran potępił w sobotę udaremniony zamach wymierzony w pielgrzymów zgromadzonych w Wielkim Meczecie w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Mimo napiętych stosunków, władze w Teheranie zapewniły Rijad, że są gotowe współpracować w celu zwalczania terrorystów.

W piątek saudyjska policja udaremniła atak w Mekce, świętym mieście islamu, które stanowi cel pielgrzymek muzułmanów z całego świata. Mężczyzna, który planował atak, wysadził się w powietrze, gdy siły bezpieczeństwa okrążyły trzypiętrowy dom, w którym przebywał. Budynek częściowo się zawalił, raniąc 11 osób, w tym sześciu pielgrzymów i pięciu policjantów.

- Te działania pokazują po raz kolejny, że problem nieokiełznanego terroryzmu dotyczy całego świata, zwłaszcza regionów zamieszkanych przez muzułmanów - oświadczył rzecznik irańskiego MSZ Bahram Ghassemi.

Dodał, że terroryści mogą uderzyć nawet "w najbardziej święte miejsce islamu na świecie".

Rzecznik podkreślił też, że Iran "zawsze potępiał wszelkie formy terroryzmu" i "mówił, że jest gotów współpracować z innymi krajami, by zwalczać przestępców, dealerów śmierci i podżegających do nienawiści ignorantów".

Zerwanie stosunków dyplomatycznych

Od stycznia 2016 roku szyicki Iran i sunnicka Arabia Saudyjska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Relacje między krajami pogorszyły się jeszcze bardziej po zamachach z 7 czerwca w Teheranie, w których śmierć poniosło 17 osób.

Były to pierwsze ataki w Iranie, do których przyznali się dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego. Irańska Gwardia Rewolucyjna oskarżyła Rijad, że był zamieszany w zamach, a rząd w Teheranie zarzucił swemu saudyjskiemu rywalowi wspieranie grup dżihadystycznych działających w Iranie.

W ostatnim czasie dochodzi także do incydentów w Zatoce Perskiej. Iran oskarżył saudyjską straż przybrzeżną, że otworzyła ogień do irańskich statków rybackich i zabiła jednego z rybaków. Rijad twierdzi natomiast, że chodziło o statki z członkami Gwardii Rewolucyjnej, z których trzech zostało zatrzymanych.

Wielki Meczet w Mekce to największy meczet świata. Jego centralnym punktem jest sanktuarium Al-Kaba, najświętsze miejsce islamu, w kierunku którego wierni z całego świata zwracają się podczas modlitwy. Pobożny muzułmanin powinien raz w życiu odbyć tam pielgrzymkę, która jest jednym z tzw. pięciu filarów islamu.

Autor: arw//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Al Jazeera English

Tagi:
Raporty: