tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Arabia Saudyjska: spór z Kanadą nie wpłynie na eksport ropy

Arabia Saudyjska: spór z Kanadą 
nie wpłynie na eksport ropy
Foto: Saudi Aramco Spór dyplomatyczny, jaki wybuchł w niedzielę, dotyczy wpisu na Twitterze, w którym MSZ Kanady skrytykował Arabię Saudyjską za zatrzymania obrońców praw człowieka

Spór dyplomatyczny z Kanadą nie będzie miał wpływu na dostawy saudyjskiej ropy do tego kraju, zgodnie z wieloletnią zasadą oddzielania handlu ropą od polityki - zapewnił w czwartek minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid al-Falih.

"Obecny kryzys dyplomatyczny pomiędzy Arabią Saudyjską a Kanadą w żaden sposób nie wpłynie na relacje Saudi Aramco [państwowego koncernu paliwowego - przyp. red.] z klientami w Kanadzie" - zapewnił minister w oświadczeniu.

Minister przypomniał, że Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy naftowej na świecie, ma "ugruntowaną, wieloletnią politykę", zgodnie z którą dostawy ropy nie podlegają wpływom świata polityki.

Kryzys dyplomatyczny

Kanada jest piątym na świecie producentem ropy naftowej i jej eksporterem netto, ale z uwagi na regionalny charakter rynku rafineryjnego, część potrzebnych zasobów importuje. W 2014 roku Arabia Saudyjska była drugim po USA największym dostawcą ropy do Kanady, odpowiadającym za 11,2 procent całego importu tego surowca.

Cała wymiana handlowa między oboma krajami wyniosła w ubiegłym roku cztery miliardy dolarów kanadyjskich. Kanadyjski eksport do Arabii Saudyjskiej stanowił zaledwie 0,2 procent całkowitej wartości eksportu tego kraju.

Spór dyplomatyczny, jaki wybuchł w niedzielę, dotyczy wpisu na Twitterze, w którym MSZ Kanady skrytykował Arabię Saudyjską za zatrzymania obrońców praw człowieka. W odpowiedzi Rijad nakazał ambasadorowi Kanady opuszczenie kraju oraz zapowiedział szereg sankcji związanych z handlem i inwestycjami.

Jak dotąd ogłoszono zawieszenie importu zboża kanadyjskiego, a także programów wymiany studenckiej, leczenia zagranicznego i połączeń lotniczych. Według doniesień mediów saudyjscy inwestorzy instytucjonalni zostali także poinstruowani, by wyprzedawać kanadyjskie aktywa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje