"Apelujemy o opanowanie i deeskalację". NATO i UE reagują na konfrontację w cieśninie

[object Object]
Ukraińska marynarka: nasze okręty ostrzelane w cieśninie Kerczeńskiejtvn24
wideo 2/26

"Oczekujemy, że Rosja przywróci swobodę przepływu w cieśninie Kerczeńskiej" - czytamy w oświadczeniu Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. To reakcja na doniesienia z Ukrainy o ostrzelaniu ukraińskich okrętów przez Rosjan. "Apelujemy o opanowanie i deeskalację sytuacji" - pisze rzeczniczka NATO Oana Lungescu.

Ukraińska marynarka wojenna poinformowała w niedzielę, że trzy jej okręty zostały zajęte na Morzu Czarnym przez rosyjskie siły specjalne. Podała, że dwóch marynarzy zostało rannych.

Wcześniej informowano, że Rosjanie otworzyli ogień do niektórych z ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej, trafili w opancerzony kuter, a jeden z marynarzy został ranny.

Unia Europejska reaguje

"Oczekujemy, że Rosja przywróci swobodę przepływu w cieśninie Kerczeńskiej i wzywamy wszystkich do natychmiastowych działań w celu deeskalacji sytuacji" - napisano w oświadczeniu rzecznika Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Rzecznik wskazał, że Rosja zbudowała most nad Cieśniną Kerczeńską bez zgody Ukrainy i że stanowi to kolejne naruszenie ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej. Wraz z militaryzacją Morza Azowskiego doprowadziło to do zaostrzenia kontroli żeglugi w cieśninie. "Unia Europejska oczekuje od Rosji zaprzestania tych inspekcji" - dodał.

W oświadczeniu podkreślono też, że "Unia Europejska nie uznaje i nie będzie uznawać nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję".

"NATO w pełni wspiera suwerenność Ukrainy i jej terytorialną integralność"

"NATO w pełni wspiera suwerenność Ukrainy i jej terytorialną integralność, włączając w to prawa nawigacyjne na ich wodach terytorialnych. Apelujemy do Rosji o zapewnienie niezakłóconego dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim, zgodnie z międzynarodowym prawem" - pisze NATO w oświadczeniu opublikowanym przez rzeczniczkę, Oanę Lungescu.

Zapewniła, że "NATO monitoruje rozwój sytuacji na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej".

"Apelujemy o opanowanie i deeskalację sytuacji" - czytamy w oświadczeniu.

Poroszenko informuje UE i zwołuje posiedzenie gabinetu wojskowego

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko jest w stałym kontakcie z Unią Europejską i NATO w związku z wydarzeniami w Cieśninie Kerczeńskiej - poinformowała administracja prezydenta.

Później przekazano, że Poroszenko zlecił Ministerstwu Spraw Zagranicznych, by o zajściu w Cieśninie Kerczeńskiej powiadomiło państwa grupy G7 i członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Uważamy najnowsze działania Federacji Rosyjskiej wobec okrętów marynarki wojennej Ukrainy za akt agresji, nakierowany na celowe eskalowanie przez Rosję sytuacji na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej" - napisano w komunikacie prezydenckiej służby prasowej.

W związku z tym ukraiński prezydent zwołał pilne posiedzenie gabinetu wojskowego.

Cieśnina Kerczeńska łączy Morze Azowskie i Morze CzarneMapy Google, tvn24.pl

Autor: ads//now / Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: