tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Anonymous chwalą Tuska. Czesi idą w ślady Polski

Anonymous chwalą Tuska. Czesi idą w ślady Polski
Foto: ods.cz Hakerzy zablokowali stronę ODS

- Proces ratyfikacji ACTA zostanie wstrzymany, a rząd podda go dogłębnym analizom - ogłosił w poniedziałek premier Czech Petr Neczas. Wcześniej tamtejsi hakerzy w ramach protestu ujawnili dane osobowe 30 tys. członków rządzącej partii ODS. Jednocześnie Anonymous pochwalili Donalda Tuska za to, że postanowił wstrzymać ratyfikację ACTA.

- Czeski rząd nie chce w żadnym przypadku dopuścić do sytuacji, w której w jakikolwiek sposób zostałyby zagrożone swobody obywatelskie i swobodny dostęp do informacji - mówił Neczas tłumacząc swoją decyzję.

"Wyciągnijcie naukę"

Na decyzję premiera Czech mogły wpłynąć działania hakerów z czeskiej grupy Anonymous. W poniedziałek ujawnili oni adresy zamieszkania, poczty internetowej, pełnione w Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) funkcje oraz daty przystąpienia do ugrupowania 30 tys. członków partii rządzącej.

- Wyciągnijcie naukę z decyzji polskiego premiera Donalda Tuska, który postanowił wstrzymać ratyfikację ACTA - oświadczyli ci, którzy przyznali się do włamania.

Czeski rząd nie chce w żadnym przypadku dopuścić do sytuacji, w której w jakikolwiek sposób zostałyby zagrożone swobody obywatelskie i swobodny dostęp do informacji

Petr Neczas

Pierwszy atak w czwartek

Po raz pierwszy na strony ODS hakerzy włamali się w czwartek i wtedy zamieścili tam swoje oświadczenie. Rzecznik ODS Jan Koczi uznał wówczas, że atak był dla stron ODS świetną reklamą. Jednak to tylko rozsierdziło hakerów.

- Wasze aroganckie oświadczenie, za pomocą którego próbujecie zamaskować nieumiejętność zabezpieczenia systemów informatycznych, zachęciło nas do dalszego ataku. Jak chcecie prowadzić kraj i reprezentować obywateli w sprawach publicznych, jeśli nie jesteście w stanie opanować rzeczy podstawowych? - pytali w poniedziałek.

"Hakerzy balansują na granicy prawa"

ODS poinformowała, że nie zgadza się na żadne bezprawne wykorzystywanie danych jej członków, a jej rzecznik stwierdził, że kradzież danych osobowych wykracza daleko poza granice, w jakich można sobie wyobrazić swobodne korzystanie z internetu. - W ten sposób Anonymous potwierdzają, że nie chodzi im o poważną dyskusję, lecz wywieranie presji balansujące na granicy prawa - powiedział Koczi.

Czechy, podobnie jak Polska, podpisały ACTA 26 stycznia. Umowa wejdzie w życie, gdy ratyfikuje ją parlament.

mmi/ktom//bgr,tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje