"Turcja kupiła S-400, zostanie on dostarczony i będzie stacjonował w Turcji"


Turcja nie wycofa się z decyzji o kupnie rosyjskiego systemu antyrakietowego S-400 mimo ostrzeżeń Waszyngtonu, że spowoduje to wykluczenie jej z programu myśliwców F-35 - oświadczył szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

- Turcja kupiła S-400, zostanie on dostarczony i będzie stacjonował w Turcji - stwierdził minister. Dzień wcześniej turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan poinformował, że jego kraj zakupił już od Rosji system rakietowy S-400, i potwierdził, że dostawy rosyjskiej broni rozpoczną się w lipcu. Dodał, że "rozliczy" każdego, kto wycofa program uzbrajania Turcji w myśliwce F-35.

"F-35 są prawem Turcji"

Rzecznik Erdogana Ibrahim Kalin wyraził w czwartek nadzieję, że sprawa F-35 nie zostanie umiędzynarodowiona. - F-35, które są prawem Turcji, z pewnością zostaną dostarczone naszemu krajowi - stwierdził. Dodał, że liczy iż Stany Zjednoczone zmienią swoje podejście i "jak najszybciej zaprzestaną ciągłego niszczenia dwustronnych relacji przez używanie S-400 jako wymówki". Kalin zapowiedział również spotkanie między Erdoganem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem na szczycie G20 w Japonii pod koniec czerwca. W Osace według jego słów ma też dojść do rozmowy między tureckim prezydentem a prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Miliardowa inwestycja

Turcja zainwestowała w projekt zakupu amerykańskich samolotów ponad miliard dolarów. W sierpniu 2018 roku turecka armia otrzymała tylko dwie takie maszyny, docelowo jednak miała ich dostać 100. Kilka dni temu Pentagon poinformował turecki rząd, że 31 lipca anuluje umowę o sprzedaży Turcji myśliwców F-35, jeśli wcześniej Ankara dokona zakupu systemu S-400. Amerykanie postanowili też wstrzymać szkolenia tureckich pilotów. Zakup przez Ankarę systemu S-400 od początku wzbudza sprzeciw USA. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stanęłaby pod dużym znakiem zapytania.

Rosyjski system rakietowy S-400 TriumfPAP/Reuters

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0) / Vitaly V. Kuzmin

Tagi:
Raporty: