tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Brukselski szczyt NATO

Prezydent Duda: trwają ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w USA

zobacz więcej wideo »
Prezydent Duda: trwają ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w USA
 • Duda: trwają ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w USADuda: trwają ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w USA
 • Bogusław Pacek: Trump uderzył w to co jest słabością NATOBogusław Pacek: Trump uderzył w to co jest słabością NATO
 • Sekretarz generalny NATO: dyskusja uczyniła sojusz silniejszymSekretarz generalny NATO: dyskusja uczyniła sojusz silniejszym
 • "Co się będzie działo z Krymem? Nie mogę wam powiedzieć""Co się będzie działo z Krymem? Nie mogę wam powiedzieć"
 • "Wszystko potwierdza jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego" "Wszystko potwierdza jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego"
 • Juncker na szczycie NATO. Pomagali mu przywódcyJuncker na szczycie NATO. Pomagali mu przywódcy
 • Szczyt bez dyplomatycznych uprzejmości. Starcie Trumpa z MerkelSzczyt bez dyplomatycznych uprzejmości. Starcie Trumpa z Merkel
 • Donald Trump na szczycie NATO w BrukseliDonald Trump na szczycie NATO w Brukseli
 • Ruszył szczyt NATO w BrukseliRuszył szczyt NATO w Brukseli
 • Krótkie spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda TrumpaKrótkie spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa
 • Trump: Niemcy zakładnikiem Rosji. Relacja korespondenta TVN24 BiSTrump: Niemcy zakładnikiem Rosji. Relacja korespondenta TVN24 BiS
 • "Będziemy pokazywali, że NATO żyje""Będziemy pokazywali, że NATO żyje"
 • "Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki jest dobry dla bezpieczeństwa Polski""Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki jest dobry dla...
 • Andrzej Duda wyleciał we wtorek do Brukseli. Weźmie udział w szczycie NATOAndrzej Duda wyleciał we wtorek do Brukseli. Weźmie udział w szczycie NATO
 • "Najpoważniejszy test dla Sojuszu". Trump z wizytą w Europie"Najpoważniejszy test dla Sojuszu". Trump z wizytą w Europie
Foto: Tatyana Zenkovich / PAP / EPA | Video: tvn24 Prezydent: trwają ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w USA

W trakcie rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem wspomnieliśmy o mojej wizycie w Waszyngtonie. W tej chwili trwają ostatnie ustalenia w sprawie tej wizyty - powiedział w czwartek w Brukseli prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, najprawdopodobniej odbędzie się ona we wrześniu.

Prezydent, który podczas briefingu prasowego wieńczącego jego udział w szczycie NATO w Brukseli był pytany o tematy swoich rozmów z Trumpem, wskazał na problematykę bezpieczeństwa.

- Rozmawialiśmy o współpracy militarnej oczywiście, rozmawialiśmy o zwiększeniu obecności armii Stanów Zjednoczonych na terenie Polski. Rozmawialiśmy także o kwestii kolejnych zakupów uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych, a więc o infrastrukturze bezpieczeństwa, tej militarnej - wyliczył Duda.

Jak dodał, prezydenci wspomnieli również o jego planowanej wizycie w Stanach Zjednoczonych. - W tej chwili trwają ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w Stanach Zjednoczonych - podkreślił Duda. Dopytywany, czy odbędzie się ona we wrześniu, odpowiedział, że "najprawdopodobniej tak".

Bezpieczniejsza wschodnia flanka

Prezydent był też pytany, czy podczas spotkania z Trumpem uzyskał zapewnienia, że ewentualne porozumienie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nie odbędzie się kosztem obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce.

W odpowiedzi stwierdził, iż biorąc pod uwagę to, co mówił podczas szczytu Trump, "naprawdę byłoby szokiem, gdyby się okazało, że w jakikolwiek sposób odstąpi on od dotychczasowej strategii wzmacniania bezpieczeństwa w tej części świata i gdyby w jakimkolwiek stopniu ustępował Władimirowi Putinowi, zwłaszcza wobec działań takich, jak na Ukrainie, gdzie Rosja jest okupantem i agresorem, gdzie Rosja okupuje Krym, a więc siłą zmienia granice Europy uznane przez społeczność międzynarodową".

- Cieszę się, że ten proces w NATO, także podwyższania wydatków, jest realizowany, bo to dla mnie oznacza także bezpieczniejszą wschodnią flankę. To dla mnie oznacza lepsze uzbrojenie, więcej żołnierzy, także w państwach sojuszniczych, a jeżeli tak, to większe możliwości realizowania wspólnych misji, także takich misji jak u nas - powiedział Duda.

- NATO pokazało, że adaptuje się do zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i sytuacji w naszej części Europy i tak to powinno funkcjonować. Im te wydatki proporcjonalnie będą większe, im nowocześniejszy będzie sprzęt, im większe będą w związku z tym możliwości, także jeśli chodzi o liczbę żołnierzy, tym większe będą również możliwości delegowania żołnierzy w ramach misji sojuszniczych - dodał prezydent.

Wydawać więcej na obronność

Podkreślił też, że proces modernizacyjny polskiej armii powinien być realizowany niezależnie od zobowiązań w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Wszystkie dyskusje, debaty, to, co razem ustaliliśmy, z całą pewnością potwierdza jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego, co do tego nie ma żadnych wątpliwości i wszelkie spekulacje, które się pojawiają: że to grozi jakimś rozpadem Sojuszu, grozi jego osłabieniem - nie ma nic wspólnego, a wręcz przeciwnie. Państwa Sojuszu powoli zaczynają wydawać coraz więcej na cele obronne - podkreślił Duda.

Prezydent zaznaczył, że niektóre państwa realizują te zobowiązania szybciej, inne wolniej, natomiast, co podkreślił, "mogę powiedzieć z pewną satysfakcją, że nas - Polski - ta dyskusja dzisiaj dotyczyła w niewielkim stopniu".

- Myśmy byli bardziej jej słuchaczem, z tego względu, że nawet sam prezydent Donald Trump w swoim wystąpieniu wymienił nas jako tych, którzy zobowiązanie członkowskie realizują. Według jego wyliczeń 1,99 procent (PKB - red.) ponieśliśmy na obronność. Brakuje 0,01, co wynika tylko z tego, że mieliśmy wzrost gospodarczy, a liczyliśmy w stosunku do poprzedniego roku - powiedział prezydent Duda.

Oglądaj
"Wszystko potwierdza jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego"
Wideo: tvn24 "Wszystko potwierdza jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego"

 

Błaszczak: potwierdzono kierunek ze szczytu w Warszawie

Szef MON Mariusz Błaszczak, który był w Brukseli, podpisał porozumienie, w którym 17 państw zadeklarowało wolę wspólnych zakupów amunicji do systemów lądowych.

- Sojusz potwierdził kierunek nadany na szczycie w Warszawie – wzmocnienia zdolności obronnych. Nam zależy przede wszystkim na wschodniej flance NATO. Byliśmy wielokrotnie wymieniani wśród liderów, którzy przeznaczają 2 procent PKB na obronność – przypomniał szef MON. Podkreślił, że Polskę wskazywał prezydent USA Donald Trump.

- Chciałbym podkreślić jedno: to, co mówił prezydent Trump - że Polska jest wiarygodnym sojusznikiem. Wojsko polskie musi być liczniejsze, uzbrojone w nowoczesny sprzęt, ale także nasza pozycja w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego jest kluczem do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa – zaznaczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Brukselski szczyt NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje