tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kryzys Kubański. 50. rocznica

"Wojsko USA tymczasowo przejmie kontrolę nad twoim państwem". Plany okupacji Kuby

"Wojsko USA tymczasowo przejmie kontrolę nad twoim państwem". Plany okupacji Kuby
Foto: domena publiczna Amerykanie poważnie szykowali się na inwazję Kuby (nagranie archiwalne parady kubańskiego wojska z tego okresu)

55 lat po kryzysie kubańskim ujawniono nieznane dotychczas fakty na jego temat. Z archiwów państwowych wydobyto na światło dzienne dokumenty pokazujące, że wojsko USA szykowało się na inwazję oraz okupację Kuby. Zachowały się projekty odezw i ulotek skierowanych do Kubańczyków.

"Kiedy agresywny reżim Castro zostanie całkowicie zniszczony, Stany Zjednoczone ustanowią nowy rząd, który będzie wyczulony na potrzeby Kubańczyków. Wówczas wojska USA wycofają się, a tradycyjny duch przyjaźni pomiędzy rządami USA oraz Kuby zostanie ponownie zapewniony" - takimi słowami amerykańskie wojsko chciało przekonywać obywateli Kuby, aby nie opierali się wojskom inwazyjnym.

CZYTAJ WIĘCEJ O KRYZYSIE KUBAŃSKIM W 1962 ROKU

"Bezwarunkowe posłuszeństwo"

Dokumenty dotyczące przygotowań do zajęcia wyspy wydostała z archiwów fundacja National Security Archive, która od lat 80. działa na rzecz maksymalnej przejrzystości działań rządu USA. Robi to głównie poprzez korzystanie z prawa dostępu do informacji, na mocy którego agencje rządowe muszą ujawniać informacje, które nie są objęte klauzulą tajności.

Plany związane z inwazją na Kubę wydostano z archiwów US Navy. To głównie dokumenty dotyczące działań propagandowych. Wojskowi przygotowali między innymi treść odezwy o utworzeniu rządu wojskowego, która miała być rozlepiana w kubańskich miastach i odczytywana w radiu.

Jej treść jest pełna deklaracji o tym, jak "reżim Castro" zamachnął się na światowy pokój, zmuszając USA do reakcji. Padają też zapewnienia o wielkiej sympatii obywateli USA do Kubańczyków. W punktach podawane są informacje o tym, że amerykański "gubernator wojskowy" przejmuje całą władzę na Kubie i zostanie utworzony "rząd wojskowy", który będzie ją egzekwował.

"Wszystkie osoby na terytoriach okupowanych będą bezwarunkowo posłuszne wszelkim zarządzeniom i nakazom rządu wojskowego. Zostaną utworzone sądy wojskowe. Wszelki opór przeciw siłom zbrojnym USA zostanie zdecydowanie zgnieciony. Poważni przestępcy będą podlegali surowym karom" - przestrzegał niedoszły gubernator Kuby.

Zapewniał też, że własność wszystkich obywateli będzie respektowana, a wszyscy urzędnicy państwowi, poza tymi politycznymi, mają kontynuować swoją pracę. Pod ewentualnym kierownictwem delegowanych żołnierzy USA. "Tak długo jak będziesz się zachowywał pokojowo i wykonywał moje rozkazy, nie dotkną cię większe niedogodności, niż te, które mogą wynikać ze stanu nadzwyczajnego" - miał stwierdzić w deklaracji niedoszły amerykański gubernator Kuby.

Źródło: National Security Archive Pierwsza strona dokumentu z proponowaną odezwą rządu wojskowego

Zachowaj spokój, to tylko inwazja

Amerykanie napisali też wzór ulotki, która miała być zrzucona w milionach sztuk na kubańskie miasta. Można w niej przeczytać, jak pewni sukcesu byli wojskowi.

Siły zbrojne USA niszczą siłę militarną Castro i komunistów. Trzymaj się z dala od obiektów wojskowych. Pozostań w domu. Wszystko co się porusza, jest celem.

W ciągu kilku następnych dni wojsko USA przejmą tymczasową kontrolę nad twoim państwem. To działanie mające na celu zapobiec długiemu przelewowi krwi i zniszczeniom. Tak szybko, jak zostanie przywrócony porządek i odpowiedzialny element przejmie kontrolę nad waszym rządem, siły zbrojne USA zostaną wycofane.

Proponowana treść ulotki do zrzucenia na KubęPrzygotowano nawet listę kubańskich miast z wskazaniami, jak ma przebiegać operacja zrzutu ulotek.

Źródło: National Security Archive Dokument z proponowaną treścią ulotki

Daleko idące plany

Ujawnione dokumenty są kolejnym dowodem na to, że podczas kryzysu kubańskiego w 1962 roku Waszyngton szykował się na inwazję. Nie wiadomo, na ile zaawansowane były to plany, ale wojsko z założenia szykuje się na nawet mało prawdopodobne możliwości.

Taka ewentualność była też rozważana w Białym Domu. W 2012 roku ujawniono notatki Roberta Kennedy'ego, brata ówczesnego prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Wynikało z nich jasno, że dyskutowano zmasowane uderzenie powietrzne na radzieckie bazy wojskowe na Kubie. Sekretarz obrony Robert McNamara miał przekonywać, że konieczne będzie kontynuować ofensywę i dokonać inwazji lądowej siłami 90 tysięcy ludzi. Straty w postaci zabitych, rannych i zaginionych szacowano na około 12 tysięcy.

Do tak skrajnych rozwiązań, które mogły łatwo doprowadzić do III wojny światowej, na szczęście nie doszło. Kennedy i radziecki przywódca Nikita Chruszczow zdołali się porozumieć. ZSRR wycofało broń jądrową z Kuby, w zamian za przyrzeczenie USA wycofania analogicznego uzbrojenia z Turcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Kryzys Kubański. 50. rocznica

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Planetar
Planetar

Kuba i sami Kubańczycy tylko by na tym zyskali. Wystarczy zobaczyć inne przykłady państw, które zostały podbite bądź wyswobodzone przez US: Japonia, Niemcy czy Korea Płd. Obecnie najpotężniejsze gospodarki świata. A Kuba przez cały czas bidę klepie - cały kraj podległy rodzince Castro i partii robotniczej. Mieliby wolności i swobody rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   7
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   edsa
   edsa

   Amerykanski propagandzisto, zapomniales o Indochinach, a szczegolnie Wietnam czy o niektorych krajach arabskich !!!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      4
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Michałezjk
     • Planetar:
     • Kuba i sami Kubańczycy tylko by na tym zyskali. Wystarczy zobaczyć inne przykłady państw, które zostały podbite bądź wyswobodzone przez US: Japonia, Niemcy czy Korea Płd. Obecnie najpotężniejsze gospodarki świata. A Kuba przez cały czas bidę klepie - cały kraj podległy rodzince Castro i partii robotniczej. Mieliby wolności i swobody
     • rozwiń

     ty wymieniłeś w większości kraje, które się nie dały podbić. Wietnam się obronił, kraje arabskie się obroniły to i żyją teraz w dziadostwie i biedzie której tak zaciekle bronili

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje