Amerykańska broń dla Ukrainy. Kreml: może zachęcić do rozlewu krwi


Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że dostawy broni śmiercionośnej z USA dla Ukrainy mogą zachęcić "nacjonalistów", którzy według niego dążą do zastosowania w konflikcie w Donbasie siłowych metod i "rozpętania rozlewu krwi". Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert poinformowała w środę, iż resort dyplomacji zatwierdził licencję eksportową dla Ukrainy, pozwalającą temu krajowi nabywać pewnego rodzaju broń lekką u amerykańskich producentów.

Pieskow powiedział, że stanowisko Rosji w tej kwestii nie zmieniło się. Dodał, że Waszyngton dotąd zaprzeczał informacjom medialnym o takich dostawach i "na razie w USA nie podejmowano decyzji w tej sprawie". Mówiąc o "nacjonalistach" rzecznik Kremla oświadczył, że "dążą oni tylko do tego, by znów przejść do metod siłowych uregulowania (konfliktu) w Donbasie" i do "ponownego rozpętania rozlewu krwi".

Amerykańskie wsparcie

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert poinformowała w środę, iż resort dyplomacji zatwierdził licencję eksportową dla Ukrainy, pozwalającą temu krajowi nabywać pewnego rodzaju broń lekką u amerykańskich producentów.

Nauert podkreśliła, że zatwierdzone pozwolenie nie oznacza, że rząd amerykański będzie sprzedawał tę broń bezpośrednio władzom w Kijowie.

Zatwierdzona licencja obejmuje sprzedaż między innymi broni automatycznej i półautomatycznej o kalibrze do 50 mm włącznie, a także karabinów, tłumików, lunet celowniczych, tłumików płomienia oraz części do nich. Nauert podkreśliła, że rząd USA nigdy bezpośrednio nie zaopatrywał Ukrainy w śmiercionośne defensywne uzbrojenie, ale też nie wykluczył takiego wsparcia.

Amerykańscy eksporterzy broni mogą w dowolnym czasie ubiegać się o przyznanie bezpośrednich licencji na sprzedaż komercyjną. Wnioski w tej sprawie są osobno rozpatrywane przez Departament Stanu - dodała. Ukraina w październiku wyraziła nadzieję, że w ramach pomocy od USA otrzyma środki rozpoznania powietrznego, systemy przeciwczołgowe i broń radioelektroniczną. Pod koniec września przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford opowiedział się za dostarczeniem Ukrainie broni śmiercionośnej, by wspomóc ją w przeciwstawianiu się agresji ze strony Rosji. Decyzja w tej sprawie należy do prezydenta USA Donalda Trumpa. Rosja dostarcza separatystom na wschodzie Ukrainy nie tylko czołgi i inny ciężki sprzęt wojskowy, a także nowoczesne systemy rakietowe. Separatystom pomagają też rosyjscy doradcy wojskowi i najemnicy. Wielu amerykańskich ustawodawców, w tym wpływowy republikański senator John McCain, od czasu rosyjskiej aneksji Krymu zabiega o dostarczenie Ukrainie systemów broni pola walki, które umożliwiłyby ukraińskim siłom zbrojnym przeciwstawienie się agresywnym poczynaniom Moskwy.

Autor: kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: