tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Amerykanie nie chcą Wałęsy. Rewanż za Obamę?

Najprawdopodobniej Adam Daniel Rotfeld odbierze Medal Wolności nadany pośmiertnie legendarnemu Janowi Karskiemu. Według nieoficjalnych informacji to strona amerykańska nie zgodziła się na odbiór nagrody przez Lecha Wałęsę. Choć oficjalnie słychać tylko zaprzeczenia, skandal wisi w powietrzu.

Laureat Pokojowego Nobla, i co więcej laureat Medalu Wolności z 1989 roku, został odrzucony przez amerykańską administrację jako ten, który miałby odbierać od prezydenta Obamy medal w imieniu zmarłego Jana Karskiego.

Lech Wałęsa nie komentował sprawy, choć pytany przez MSZ wyraził zgodę. - Reakcja Białego Domu właściwie nikogo nie zdziwiła - powiedział Piotr Gulczyński z Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy.

Co jest powodem decyzji USA? Prawdopodobnie odrzucenie przez Wałęsę propozycji spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych, gdy ten był w Polsce w ubiegłym roku.

Pamiętliwi Amerykanie

Dotąd dla Lecha Wałęsy amerykańscy prezydenci zawsze mieli czas. Nawet wtedy, gdy w czasach komunizmu był prywatną osobą. Przyjeżdżali do jego domu, fetowali w Ameryce. Teraz najwyraźniej miłość się skończyła, przynajmniej ze strony obecnego prezydenta i jego administracji.

Przyjaciel Lecha Wałęsy, Jerzy Borowczak z PO, jest oburzony - jak mówi - małostkowością i pamiętliwością Amerykanów. - Jeśli teraz prezydent Obama chce pokazać, że on tak potraktuje Lecha Wałęsę, to myślę, że tym gorzej dla niego - mówi Borowczak.

Kto inny?

Medal odbierze najprawdopodobniej Adam Rotfeld, uratowany z Holokaustu były minister spraw zagranicznych.

Sprawa tego, kto miałby medal odebrać jest skomplikowana. Jedną z osób, która mogłaby to zrobić, jest towarzyszka życia Jana Karskiego, która opiekowała się nim aż do śmierci i jest wykonawcą jego testamentu.

Jeśli teraz prezydent Obama chce pokazać, że on tak potraktuje Lecha Wałęsę, to myślę, że tym gorzej dla niego.

Przyjaciel Lecha Wałęsy, Jerzy Borowczak

W Polsce żyje też rodzina legendarnego kuriera, bratanica i chrześniaczka Jana Karskiego - Wiesława Kozielewska-Trzaska. Z nią ws. odebrania odznaczenia jednak nikt się nie kontaktował.

W gronie wybitnych

Fakt, że Polak otrzymuje Medal Wolności powinien napawać nas dumą. Bo Medal Wolności to najwyższe cywilne odznaczenie. To wyróżnienie otrzymało dotąd tylko trzech Polaków - Zbigniew Brzeziński, Lech Wałęsa i Jan Nowak Jeziorański. Karski dostanie to wyróżnienie w gronie wybitnych osób - między innymi Madeleine Albright, Boba Dylana, Johna Glena, Szimona Peresa.

Ten medal to sukces polskiego lobbingu za oceanem i personalny Ewy Wierzyńskiej, sąsiadki Karskiego w Waszyngtonie, która dla Amerykanów opracowuje edukacyjny program o bohaterskim kurierze.

Jan Karski to człowiek legenda. To on przekazał na zachód pierwsze informacje o zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej. Wtedy nikt, w tym prezydent Stanów Zjednoczonych, mu nie wierzył. Mimo apeli Karskiego nie zrobiono nic, by pomóc umierającym Żydom. Medal Wolności przywraca pamięć o nim i jego roli. Dlatego być może nie jest aż tak ważne, kto ten medal odbierze.

nsz//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Miniobserwator
Miniobserwator

Kim ty jesteś? Odrzuciłeś zaproszenie prezydenta? Nadęty zadufany w sobie prostaczek.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje