tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ambasador USA: będziemy budować naszą przyszłość razem jeszcze bliżej

zobacz więcej wideo »
Ambasador USA: będziemy budować naszą przyszłość razem jeszcze bliżej
Foto: @USEmbassyWarsaw / Twitter | Video: ENEX W czasie uroczystości odśpiewano między innymi hymn Polski

- Z wielką przyjemnością świętujemy stulecie niepodległości Polski, ponieważ uważamy, że jest to część także naszej wspólnej historii - oświadczył ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

W środę na Politechnice Warszawskiej poinformowano o utworzeniu Centrum Amerykańskiego z siedzibą w Pałacyku Rektorskim przy ulicy Koszykowej. Centrum zajmie się przygotowaniem wydarzeń o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i naukowym.

"Z wielką przyjemnością świętujemy stulecie niepodległości Polski"

W środowej uroczystości wziął udział rektor PW profesor Jan Szmidt, wiceminister kultury Magdalena Gawin i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. Jednocześnie ambasada USA w Warszawie rozpoczęła obchody związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stuleciem nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA a Polską.

- Sto lat temu Stany Zjednoczone zaangażowały się w odrodzenie niezależnej, suwerennej i wolnej Polski - powiedział Jones.

- Z wielką przyjemnością świętujemy stulecie niepodległości Polski, ponieważ uważamy, że jest to część także naszej wspólnej historii. Zainspirowani tym stuleciem będziemy budować naszą przyszłość razem jeszcze bliżej - oświadczył Jones.

Oglądaj
Ambasador Jones: będziemy budować naszą przyszłość razem jeszcze bliżej
Wideo: TVN24 BiS Ambasador Jones: będziemy budować naszą przyszłość razem jeszcze bliżej

- Dzisiaj Stany Zjednoczone i Polska są zjednoczone w najbliższej w historii współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa. Nasz handel, inwestycje i współpraca biznesowa dają korzyści naszym narodom przez ostatnie 27 lat, są gotowe do przejścia na wyższy poziom - stwierdził Jones, dodając, że chodzi mu między innym o Inicjatywę Trójmorza.

Jones powiedział, że współpraca polsko-amerykańska opiera się także "w coraz większym stopniu na więzach transatlantyckich i współpracy w ramach NATO, które łączą Stany Zjednoczone i Europę". - Będziemy również łączyli tą niezwykłą historię z naszą przyszłością - zapewnił.

Zapowiedział, że wprowadzone zostaną nowe programy wymiany licealnej FLEX, Program Fulbrighta i wiele innych.

Wystawa, kursy, debaty, warsztaty

Dyrektor Centrum Amerykańskiego w Warszawie Jagoda Zakrzewska powiedziała PAP, że instytucja do tej pory nie miała siedziby. Przygotowała szereg wydarzeń, między innymi wystawę "From Poland with love", którą można oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ekspozycja powstała we współpracy z Domem Spotkań z Historią.

Oglądaj
Wiceminister kultury: Polska i Stany Zjednoczone przywiązane są do wolności
Wideo: tvn24 Wiceminister kultury: Polska i Stany Zjednoczone przywiązane są do wolności

Przyszłe aktywności organizowane przez Centrum Amerykańskie będą związane z edukacją w dziedzinach STEM (science, technology, engineering, mathematics) - czyli z nauką, technologią, inżynierią i matematyką. Oferta w postaci kursów, debat, warsztatów ma być skierowana do młodzieży licealnej, studentów i mieszkańców Warszawy. W najbliższym czasie placówka będzie zaangażowana w organizację obchodów związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości - wyliczała Zakrzewska.

Oglądaj
Finver: stulecie relacji świętujemy także w mediach społecznościowych
Wideo: TVN24 BiS Finver: stulecie relacji świętujemy także w mediach społecznościowych

Zapowiedziała również, że 8 stycznia (na pl. Wilsona w Warszawie) Centrum Amerykańskie planuje otwarcie wystawy poświęconej prezydentowi USA T.W.Wilsonowi. - To postać mało znana, ale ważna dla historii Polski - podkreśliła.

"My w tym kierunku chcemy iść"

Zakrzewska zapytana, dlaczego siedzibą Centrum stała się Politechnika Warszawska - stwierdziła, że jednym z jego priorytetów jest działalność technologiczna, co idzie w parze z działalnością uczelni, "która bardzo mocno teraz stawia na rozwój, bardzo mocno na start-upy, na nowe technologie".

- My w tym kierunku chcemy iść. Wydawało się nam, że to jest najlepszy możliwy partner - dodała.

Rektor PW powiedział, że liczy na to, iż w konsekwencji działalności centrum na jego uczelni pojawi się więcej przedstawicieli amerykańskiej Polonii. Świadomość na temat możliwości, jakie oferują polskie uczelnie, jest obecnie wśród amerykańskiej Polonii dość niska - ocenił. Przypomniał, że spośród 20 wydziałów PW aż 13 oferuje pełne kursy w języku angielskim studiów 1. i 2. stopnia i doktoranckich.

Oglądaj
Rektor PW: razem zrobimy wiele fajnych spraw
Wideo: TVN24 BiS Rektor PW: razem zrobimy wiele fajnych spraw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje