tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rozmowa telefoniczna pogrążyła ministra sprawiedliwości

zobacz więcej wideo »
Rozmowa telefoniczna pogrążyła ministra sprawiedliwości
  • "Widać i czuć napięcie". Protesty w Mołdawii oczami Reportera 24"Widać i czuć napięcie". Protesty w Mołdawii oczami Reportera 24
  • Mołdawia protestuje. Chce wyjaśnienia afery Mołdawia protestuje. Chce wyjaśnienia afery
Foto: Ministerul Justiţiei | Video: Robert Mirek Hoffman / Kontakt 24 "Kradzież stulecia" wyprowadziła na ulice Mołdawii tysiące ludzi

Mołdawski minister sprawiedliwości Alexandru Tanase podał się do dymisji, gdy ujawniona została jego rozmowa telefoniczna z 2015 roku z człowiekiem, który później został skazany za "kradzież stulecia".

Źródło: Ministerul Justiţiei Alexandru Tanase podał się do dymisji
Telewizja Jurnal wyemitowała rozmowę telefoniczną pomiędzy Tanase a biznesmenem Veaceslavem Platonem, jednym z najbogatszych ludzi w kraju, który odbywa karę więzienia za pranie brudnych pieniędzy i oszustwa związane ze zniknięciem miliarda dolarów z systemu bankowego Mołdawii.

W nagraniu Platon pyta Tanase, który był wtedy przewodniczącym Trybunału Konstytucyjnego, dlaczego nie ma postępu w dochodzeniu w sprawie oszustwa. Tanase odpowiada na to, że "w Mołdawii, tak jak w krajach Afryki, prawo nie jest szanowane".

W poniedziałek na Facebooku Tanase nie potwierdził ani nie zaprzeczył, czy nagranie jest autentyczne. Napisał, że rezygnuje i określił ujawnienie rozmowy jako politycznie umotywowane. - Muszę odejść, gdyż stałem się obiektem kampanii oszczerstw - dodał.

W wyniku oszustw bankowych w Mołdawii w latach 2012-2014 z trzech największych banków tej zubożałej byłej republiki Związku Radzieckiego skradziono walory o równowartości jednej ósmej jej produktu krajowego brutto.

Premier Mołdawii Pavel Filip, który jeszcze nie przyjął dymisji ministra, bronił Tanase. - Tanase jest zawodowcem w swej dziedzinie. W krótkim czasie udało mu się osiągnąć bardzo dużo, a w szczególności rozpocząć reformę sądownictwa - powiedział na posiedzeniu rządu.

Tanase został ministrem sprawiedliwości w grudniu 2017 roku. Prozachodni rząd był pod presją ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w kwestii przyspieszenia reform, których opóźniona realizacja wstrzymała w październiku ubiegłego roku pożyczki od UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje