tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Alert delta. Dyplomaci ewakuowani, dokumenty spalone

Polska nie ma już przedstawicielstwa dyplomatycznego w Libii. MSZ ogłosiło alert delta i nakazało pracownikom ambasady w Trypolisie spalenie dokumentów oraz ewakuację z kraju, który stacza się w kierunku wojny domowej. Jak podaje ministerstwo, wszyscy pracownicy ambasady - ambasador i dwoje jego współpracowników - są już w Warszawie.

O decyzji MSZ, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski poinformował po południu po spotkaniu z Sekretarz Stanu Hillary Clinton w Waszyngtonie. W wydanym później oficjalnym komunikacie wyjaśniono, że decyzja o zawieszeniu działalności ambasady w Trypolisie zapadła ze względów bezpieczeństwa. Personel zostali ewakuowani z Libii wraz z dyplomatami niemieckimi.

- W związku z podniesieniem alertu w ambasadzie w Trypolisie do poziomu delta, co oznacza palenie dokumentów i całkowitą ewakuację placówki, ewakuacja dokonała się dziś rano - powiedział minister polskim dziennikarzom.

informacje na temat aktualnej sytuacji w Libii można uzyskać pod numerem: 00 48 22 523 94 48

Libia

Nie ma chętnych

MSZ przypomina, że zgodnie z Traktatem z Lizbony każdy obywatel Polski może korzystać z opieki konsularnej przedstawicielstw innych państw unijnych. Ministerstwo wymieniło ambasady: Bułgarii, Cypru, Grecji, Malty, Rumunii, Węgier i Włoch. Jak podano w komunikacie, w kraju informacje na temat aktualnej sytuacji w Libii można uzyskać pod numerem: 00 48 22 523 94 48.

Sikorski podkreślił, że wszyscy obywatele polscy, którzy zgłaszali gotowość do wyjazdu z Libii, już opuścili kraj i w ostatnich dniach MSZ nie miał próśb o pomoc w ewakuacji. Według ministra, żaden z Polaków przebywających w Libii nie planuje wyjazdu. - Są to żony Libijczyków i ich dzieci. Miały kilkanaście dni na podjęcie decyzji, ale jej nie podjęły. Gdyby ktoś jeszcze chciał wyjechać, dyżur w Trypolisie pełni ambasada prezydencji UE, czyli Węgier, oraz przedstawicielstwo Włoch - powiedział Sikorski.

Trudna sytuacja

Ewakuacja ambasady jest wynikiem pogarszającej się sytuacji w ogarniętej rewoltą wobec reżimu Muammara Kaddafiego Libii. W ostatnich dniach kraj stacza się w kierunku wojny domowej. Siły reżimu i opozycji toczą bitwy o kolejne miasta. Liczne oddziały wojskowe przeszły na stronę rebelii i uzbroiły przeciwników Kaddafiego.

Polska ambasada organizowała i wspierała ucieczkę polskich obywateli z Libii. Do Trypolisu przyleciał między innymi rządowy embraer, który przewiózł do kraju kilkunastu Polaków.

mk/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje