tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Wojna w Afganistanie

Talibowie dali gwarancje. Ruszyła budowa strategicznego gazociągu

Rozpoczęła się budowa przebiegającego przez Afganistan odcinka gazociągu TAPI, którym gaz będzie transportowany z Turkmenistanu do tego kraju i dalej do Pakistanu i Indii. Inwestycję popierają talibowie, którzy dali gazociągowi gwarancje bezpieczeństwa.

W piątek robotnicy zespawali pierwszy fragment tego gazociągu, przekraczający granicę między Turkmenistanem a Afganistanem. Rozpoczęcie tego etapu prac uroczyście zainaugurował prezydent Afganistanu Aszraf Ghani wraz z prezydentem Turkmenistanu Kurbankułym Berdymuchammedowem, premierem Pakistanu Shahidem Khaqanem Abbasim i indyjskim ministrem stanu do spraw zagranicznych M.J. Akbarem.

Gazociąg TAPI o długości 1840 kilometrów ma być gotowy w 2019 roku. Przewidziano transportowanie nim 33 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Dla Afganistanu inwestycja ta oznacza nie tylko 500 milionów dolarów opłat tranzytowych rocznie, lecz także do 1,5 miliarda metrów sześciennych gazu - podkreślił rzecznik resortu energetyki tego kraju.

Gwarancje talibów

Odcinek gazociągu przebiegający przez Afganistan będzie miał 816 kilometrów długości. Trasa prowadzi przez pięć prowincji na zachodzie, południowym zachodzie i południu kraju, częściowo przez obszary znajdujące się całkowicie pod kontrolą talibów.

Agencja dpa zwraca uwagę, że talibowie już kilka miesięcy temu dali gazociągowi gwarancje bezpieczeństwa. - Z zadowoleniem witamy gazociąg TAPI. To jeden z dobrych projektów infrastrukturalnych. Pomoże naszemu krajowi stanąć na własnych nogach - oświadczył cytowany przez dpa w czwartek rzecznik talibów Zabiullah Mudżahid.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna w Afganistanie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje