"Afera solna" w Islandii. Trefny towar na rynku przez 13 lat

Aktualizacja:
Afera solna na Islandii
Afera solna na Islandii
RUV
Afera solna na IslandiiRUV

"Afera solna" bliźniaczo podobna do tej w Polsce, wybuchła również w Islandii. Sól przemysłowa była przez 13 lat sprzedawana jako spożywcza. - - Nie mieliśmy świadomości, że sól nie nadawała się do jedzenia. Widzieliśmy, że sól jest "przemysłowa", ale sądziliśmy, że chodzi o przemysł spożywczy - tłumaczył się prezes zamieszanej w proceder firmy.

O sprawie trefnej soli szeroko informowały islandzkie media. Afera wyszła na jaw w styczniu tego roku.

Według doniesień mediów, sól przemysłowa nieprzeznaczona do konsumpcji była sprzedawana jako spożywcza przez 13 lat. Za procederem stała firma Olgerdin Egill Skallagrimsson, importer soli i wytwórca napojów. Przedsiębiorstwo sprowadzało sól przemysłową od holenderskiej firmy Akzo Nobel i sprzedawało jako spożywczą do ponad 90 firm w Islandii.

Nie mieliśmy świadomości, że sól nie nadawała się do jedzenia. Widzieliśmy, że sól jest "przemysłowa", ale sądziliśmy, że chodzi o przemysł spożywczy. Andri Thor Gudmundsson, dyrektor firmy Olgerdin Egill Skallagrimsson

Sól, podobnie jak ta w Polsce, nie trafiała bezpośrednio do konsumentów, ale używana była w procesach przetwórstwa żywności, m.in. mięsa, ryb i wypieków.

"Nie wiedzieliśmy, że sól jest niejadalna"

Wszystko działo się za zgodą Rady ds. Żywności i Weterynarii, mimo że sprzedaż przemysłowej soli do celów spożywczych jest nielegalna. - Nie mieliśmy świadomości, że sól nie nadawała się do jedzenia - powiedział Andri Thor Gudmundsson, dyrektor firmy Olgerdin Egill Skallagrimsson. - Widzieliśmy, że sól jest "przemysłowa", ale sądziliśmy, że chodzi o przemysł spożywczy - tłumaczył się.

Zarówno sól przemysłowa, jak i spożywcza zawierają tę samą substancję i obie są produkowane zgodnie z certyfikatem ISO 9001 i 14001 w nowoczesnej fabryce Akzo Nobel. Oświadczenie firmy Olgerdin

Firma przyznała się już do błędu i przeprosiła za niego. Wyjaśniała też, że sól przemysłowa i spożywcza pochodzą z tego samego źródła i są produkowane w ten sam sposób. Sól spożywcza musi jednak spełniać więcej wymogów dotyczących bezpieczeństwa dla zdrowia.

- Zarówno sól przemysłowa, jak i spożywcza zawierają tę samą substancję i obie są produkowane zgodnie z certyfikatem ISO 9001 i 14001 w nowoczesnej fabryce Akzo Nobel - napisano w oświadczeniu wydanym przez firmę Olgerdin.

"To nie jest sól drogowa"

Olgerdin kilkakrotnie zaznaczył w swoich komunikatach, że sól przemysłowa sprzedawana jako spożywcza nie jest solą drogową, używaną do odladzania jezdni.

Mimo to eksperci ostrzegają, że przemysłowa sól może być niebezpieczna dla zdrowia, gdyż znajdują się w niej fragmenty skał, metalu i inne zanieczyszczenia.

Polska afera solna

W Polsce "aferę solną" ujawnili dziennikarze programu "Uwaga!" TVN, którzy przez pół roku tropili, które firmy sprzedawały sól przemysłową jako spożywczą. Udało się ustalić trzy przedsiębiorstwa. W związku z aferą aresztowano już pięć osób. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu i CBŚ.

Źródło: icenews.is, presstv.ir

Źródło zdjęcia głównego: RUV