Abp Michalik o synodzie: Kościół nie chowa się przed światem


- Synod to wielka lekcja dla każdego biskupa, dla każdego uczestnika. Można różnie patrzeć na to doświadczenie, ale myślę, że Kościół nie chowa się przed światem, że chce być obecny i nie boi się prawdy - powiedział w sobotę w rozmowie z PAP Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik.

Abp Michalik podsumował zakończony w Watykanie trzytygodniowy synod biskupów na temat nowej ewangelizacji. - Synod to wielka lekcja dla każdego biskupa, dla każdego uczestnika. To refleksja nad problematyką Kościoła, doświadczeniami, które przynieśli poszczególni mówcy, ojcowie, eksperci - podkreślił arcybiskup.

Jak ocenił, jest to "bardzo ciekawa, ubogacająca analiza współczesnej rzeczywistości, współczesnej kultury, także sytuacji Kościoła w poszczególnych krajach". "Kościół ma ciągle coś do zaoferowania" Arcybiskup wyraził również opinię, że "można różnie patrzeć na to doświadczenie synodalne". - Ale myślę, że będzie to spojrzenie pozytywne, że Kościół nie chowa się przed światem, że Kościół chce być obecny, nie boi się prawdy, nie boi się nowych rozwiązań i poszukuje ich - wyjaśnił. I dodał: - Widzimy, że żyjemy ciągle w nowym świecie i w nowym Kościele i to jest pocieszające, że Kościół ma ciągle jeszcze coś do zaoferowania i ludziom, i światu.

"Wielka nadzieja" na ożywienie Kościoła Co więcej abp Michalik z uznaniem i zadowoleniem wypowiedział się o spotkaniach z przybyłymi na synod przywódcami Kościołów chrześcijańskich, o obecności prawosławnego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I i anglikańskiego arcybiskupa Rowana Williamsa. - Ich pozytywne świadectwa, ich pozytywne otwarcie na Kościół, także ze strony ludzi nauki czy zaangażowanych bezpośrednio w duszpasterstwo oraz szefów współczesnych ruchów katolickich, takich jak neokatechumenat czy ruchu Focolari, różne formy stowarzyszeń młodzieżowych, charyzmatycznych, to jest wielka nadzieja na ożywienie w Kościele - ocenił arcybiskup. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił również uwagę, że "w każdej sytuacji, nie tylko w Kościele, każde społeczeństwo ma prawo liczyć na tych najbardziej zaangażowanych, najbardziej dynamicznych, którzy poruszają wodę w stawie, żeby ona była ciągle żywa". W niedzielę papież Benedykt XVI odprawi rano uroczystą mszę w Watykanie z okazji zamknięcia synodu na temat nowej ewangelizacji i jej wyzwań we współczesnym świecie.

Autor: dp//kdj / Źródło: PAP