tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Polskie akcenty za oceanem. 80. Parada Pułaskiego przeszła ulicami Manhattanu

zobacz więcej wideo »
Polskie akcenty za oceanem. 80. Parada Pułaskiego przeszła ulicami Manhattanu
 • 80. Parada Pułaskiego, Nowy Jork80. Parada Pułaskiego, Nowy Jork
 • Wystąpienie Antoniego Macierewicza przy Pomniku Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej w WarszawieWystąpienie Antoniego Macierewicza przy Pomniku Czynu Zbrojnego Polonii...
 • Duda podziękował Polonii w USA za poparcie Trumpa w wyborachDuda podziękował Polonii w USA za poparcie Trumpa w wyborach
Video: tvn24 W niedzielę na nowojorskim Manhatanie odbyła się polonijna 80. Parada Pułaskiego

Tysiące amerykańskich Polaków wzięło w niedzielę udział w jubileuszowej, 80. Paradzie Pułaskiego, która przeszła przez reprezentacyjną Piątą Aleję na nowojorskim Manhattanie. Pośród manifestującej Polonii (m.in. ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania) znaleźli się także wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, sekretarz stanu i zarazem senator Anna Maria Anders oraz prymas Polski Wojciech Polak.

- To bardzo istotne, bo łączą nas z USA bardzo ważne więzi gospodarcze i militarne. (…) Rola Polonii jest nie do przecenienia. Pomagała nam m.in. i w czasach stanu wojennego i kiedy walczyliśmy o rozszerzenie NATO, dzięki czemu Polska jest bezpieczna. Ale wciąż potrzebujemy silnej Polonii, która włączy się w życie społeczne i polityczne USA, aby relacje między naszymi krajami były jak najlepsze – powiedział Bielan. Wicemarszałek wyraził zadowolenie, że tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia znalazło się samym centrum Manhattanu, w prestiżowym miejscu, żeby zademonstrować swe przywiązanie do polskości i polskiej kultury.

Pod wrażeniem niedzielnego wydarzenia była też senator Anders. Podkreśliła, że każdy Polak biorący udział w paradzie na Manhattanie jest dumny ze swego pochodzenia. - A ci którzy nie są Polakami, mogą być nawet zazdrośni, chcieliby być Polakami - dodała.

Polski akcent za oceanem

Rok 2017 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Tadeusza Kościuszki, dlatego też tegoroczne widowisko przebiegało pod hasłem "Generał Tadeusz Kościuszko – bohater obojga narodów". Uświetniła je Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego.

Przed katedrą św. Patryka witał maszerujących prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak, który wcześniej celebrował mszę św. w tej największej katolickiej świątyni Nowego Jorku. Prymas wyraził życzenie, o czym wspominał także podczas uroczystości w katedrze, aby Polacy byli "ludźmi jednego serca, jednego ducha". Wyraził także pragnienie by Polacy potrafili się jednoczyć pamiętając, że potrzebuje tego i Polska i Polacy mieszkający poza jej granicami.

W przemarszu wzięła udział Gwardia Honorowa Nowojorskiej Policji i Straży Pożarnej, oraz kadeci Akademii Wojskowej w West Point. Konno przemierzył trasę parady jeździec w mundurze z epoki generała Kazimierza Pułaskiego. Piątą Aleją przeszły także delegacje największych instytucji polonijnych, oraz młodzież z polskich szkół. Udział w paradzie wzięło także wiele zespołów muzycznych i tanecznych, Polki wybrane w konkursach Miss Polonia oraz polscy harleyowcy.Obecna była również członkini Izby Reprezentantów Kongresu USA Carolyn Maloney reprezentująca m.in., zamieszkałą w znacznej mierze przez Polaków, nowojorską dzielnicę Greenpoint.

Po zakończeniu parady, w nowojorskim Central Parku po raz pierwszy rozbrzmiewały polskie piosenki. Koncert odbył się w ramach "Pulaski Day Music Festival".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje